Uczestnicy Universitas Cantat 2022-polska-pp

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2022

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznań, Polska
Dyrygenci: dr Paweł Łuczak, Jakub Szpunt

choir poznan put

 

 

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznań, Polska
 volantes.put.poznan.pl

 

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” istnieje od ponad 20 lat. Od 2005 roku występuje pod dyrekcją wykładowcy Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, dr. hab. Pawła Łuczaka. Chór przez lata działalności występował na wielu scenach międzynarodowych, ale również tych lokalnych, wzbogacając życie kulturalne Poznania i promując rodzimą uczelnię. Ponadto chętnie uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, również bierze aktywny udział w ich organizacji. Chór zrzesza wiele różnych osobowości, w skład zespołu wchodzą studenci, a także absolwenci Politechniki Poznańskiej oraz innych poznańskich uczelni. Repertuar Volantesów obejmuje pieśni religijne oraz świeckie różnych epok, zawiera również różnorodne utwory rozrywkowe czy ludowe. Przez lata swej działalności chór podjął się wielkich kompozycji wokalno-instrumentalnych, do których można zaliczyć „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego, „Wesele lubelskie” Tadeusza Szeligowskiego, „Requiem d-moll” W. A. Mozarta, „Mesjasza” G.F. Haendla, „Misę Criollę” Ariela Ramireza. Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” miał również możliwość dwukrotnie współpracować z kompozytorem, Zbigniewem Kozubem przy "Hymnach Maryjnych do słów Romana Brandstaettera", utworze stworzonym na uroczystość pięćdziesięciolecia koronacji Obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, która odbyła się w czerwcu 2018 roku. Drugim ważnym dziełem była kompozycja “Te Deum”, skomponowana na stulecie Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zaprezentowana w murach Fary Poznańskiej w marcu 2020 roku. Pandemia zmusiła Volantesów do pracy zdalnej. Stworzyli wówczas kilka utworów w ramach akcji #zostańwdomu. Utwory te wielokrotnie można było obejrzeć w telewizji, a także na Facebooku Miasta Poznań, gdzie osiągały wielotysięczną oglądalność. Volantes Soni” już dawno stało się wielką rodziną, którą zespoiła wspólna miłość do muzyki i chęć stworzenia razem czegoś wspaniałego. Ambicje i zaangażowanie każdego śpiewaka sprawia, iż z każdą próbą, z każdym koncertem chcą sięgać po więcej!

 

Paweł Łuczak 

Dyrygentem Chóru Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” jest dr hab Paweł Łuczak. Jako rodowity poznaniak, to właśnie w rodzimym przeszedł wszystkie szczeble edukacji artystycznej, od szkoły podstawowej do akademii muzycznej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. dra hab. Przemysława Pałki na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz klasy śpiewu prof. dra hab. Andrzeja Ogórkiewicza na Wydziale Wokalnym. W 2006 roku ukończył Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2013 roku brał udział w International Conducting Masterclass w Marktoberdorf w Niemczech. W roku 2015 uzyskał stopień doktora sztuki w dyscyplinie dyrygentura w macierzystej uczelni. W roku 2019 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Jest laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 2004 roku oraz laureatem nagród dla najlepszego dyrygenta na ogólnopolskich konkursach chóralnych. W 2017 roku uhonorowany Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest adiunktem na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej poznańskiej Akademii Muzycznej. W 2005 roku objął stanowisko dyrygenta Chóru Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”. Był także asystentem dyrygenta Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz dyrygentem Chóru Parafii Farnej w Poznaniu. Od 2018 roku jest dyrygentem Chóru Ogólnouczelnianego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi również działalność dydaktyczną wśród Polaków mieszkających za granicą, współpracując ze stowarzyszeniem Wspólnota Polska w Koszalinie i w Poznaniu. Jest zapraszany przez polskie i zagraniczne chóry do przeprowadzenia warsztatów chóralnych z zakresu interpretacji utworów i emisji głosu. Jest jurorem na konkursach chóralnych.


Politechnika Poznańska, Polska

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals