Uczestnicy Universitas Cantat 2022-niemcy-kit

Dyrygent: Nikolaus Indlekofer

choir niemcy 2022

Chór Kameralny Uniwersytetu Instytutu Technologii w Karlsruhe, Niemcy

Dyrygent chóru, Nikolaus Indlekofer, założył Chór Kameralny Uniwersytetu Instytutu Technologii w Karlsruhe (uprzednio Uniwersytetu w Karlsruhe) w roku 1989. Chór składa się z około 25 śpiewaków, głównie studentów Uniwersytetu w Karlsruhe, którzy wspólnie opracowują utwory z najróżniejszych epok. Chór szczególnie upodobał sobie muzykę dwudziestego wieku, co odzwierciedla obecność wielu dzieł współczesnych oraz dwóch światowych premier w jego repertuarze. Do utworów wykonywanych przez chór należy zaliczyć zarówno “Wielką mszę h-moll” J.S. Bacha, oratorium “Mesjasz” Händla i “Rekwiem” W.A. Mozarta, jak i motety Schütza i Scheina, madrygały Monteverdiego, Gesualda i di Lasso, oraz dzieła Brahmsa, Regera, Hindemitha, Brittena czy Poulenca. Oprócz częstych występów w Karlsruhe i okolicach, chór ma na swoim koncie trasę koncertową w Holandii i produkcję audycji radiowej dla Südwestfunk Baden-Baden. Ponadto, w roku 1995, na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Budapeszcie, za swój znakomity występ chór otrzymał wyróżnienie oraz drugą nagrodę w kategorii chórów mieszanych. Z okazji dziesiątej rocznicy powstania, w roku 1999, chór był zaproszony na trasę koncertową do Reykjaviku, gdzie występował między innymi w “Hallgrímskirkja”, drugim pod względem wysokości budynku Islandii.

Nikolaus Indlekofer

Nikolaus Indlekofer dorastał w Erzigen położonego w południowej Badenii. Pod opieką Prof. Annemarie Dengler, Prof. Martina Schmidta, and Ericha Wächtera, studiował edukację muzyczną, grę na wiolonczeli oraz dyrygenturę w szkole muzycznej w Karlsruhe. Następnie, kontynuował swoją edukację w zakresie dyrygentury na kursach prowadzonych przez Wolfganga Seeligera, Wolf-Dietera Hauschilda oraz Johna Eliota Gardinera. Wciąż będąc studentem, dyrygował zespołami instrumentalnymi, założył orkiestrę kameralną, dyrygował chórem kościelnym w Plaffenrot w latach 1983-1993 oraz chórem mieszanym w Karlsruhe od roku 1993 do 1999. Od roku 1988, dyrygował chórami Uniwersytetu w Karlsruhe. Gościnne dyrygentury pozwoliły mu nawiązać współpracę z Orkiestrą Kameralną w Marburgu, Orkiestrą Lubeki oraz Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Miał również okazję pracować ze słynnymi solistami, takimi jak Lise de la Salle, Boris Giltburg, Robert Benz czy Jean Philippe Collard. Wraz z Chórem Kameralnym Uniwersytetu Instytutu Technologii w Karlsruhe brał udział w konkursach organizowanych przez Badeńskie Stowarzyszenie Chóralne w latach 1998 oraz 2007 i otrzymał tytuł “Master Choir in the Baden Choir Association”. Od 2008 roku Nikolaus Indlekofer obejmuje stanowisko dyrygenta w Instytucie Technologii, powstałego w wyniku połączenia Uniwersytetu oraz Centrum Badawczego w Karlsruhe. Oprócz dyrygowania Chórem Kameralnym, Chórem Koncertowym oraz orkiestrą Symfoniczną Instytutu, Nikolaus Indlekofer naucza dyrygentury chóralnej i zespołowej na Uniwersytecie Muzycznym w Karlsruhe. Jest członkiem komitetu muzycznego i prowadzącym zajęcia z dyrygentury chóralnej w Badeńskim Stowarzyszeniu Chóralnym. Jest również nauczycielem i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Szkole Muzycznej w Ettlingen.

karlsruhe institute of technology kit logo
Karlsruhe Institute of Technology, Germany