Uczestnicy Universitas Cantat 2022-macedonia-ds

Chór Dragan Shuplevski Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, Skopje, Macedonia Północna
Dyrygent: Sasho Tatarchevski

choir macedonia 2022

Chór Dragan Shuplevski Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, Skopje, Macedonia

Chór „Dragan Shuplevski” z wydziału muzycznego w Skopje jest znany na macedońskiej scenie muzycznej. Oprócz regularnych koncertów chór uczestniczy we wspólnych projektach z innymi zespołami wydziału oraz występuje na festiwalach, takich jak „Majowe Wieczory Operowe”, „Interfest”, „Ochrydzki letni festiwal” i inne. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny, od renesansu po współczesność. Zespół śpiewa a cappella, ale także muzykę wokalno-instrumentalną w różnych formacjach (męski, żeński, kameralny, duży chór mieszany). Kilka nagrań z koncertów na żywo zostało wydanych na płytach CD, a inne koncerty wyemitowano w macedońskim radiu i telewizji. Pod batutą prof. Sasho Tatarchevski chór uzyskał renomomę na arenie międzynarodowej, zdobywając najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach chóralnych w Polsce, Włoszech, Bułgarii i Francji. Chór „Dragan Shuplevski” jest regularnie zapraszany do udziału w wielu prestiżowych festiwalach i konkursach.

Sasho Tatarchevski

Sasho Tatarchevski uzyskał tytuł magistra dyrygentury chóralnej, symfonicznej i operowej na Wydziale Muzycznym w Skopje. Uczęszczał także na kursy mistrzowskie dyrygentury w Nowym Jorku, Rzymie, Berlinie, Petersburgu, Florencji, Sarteano i Moskwie. Sasho Tatarchevski występował z macedońską filharmonią, macedońską operą i baletem, orkiestrą kameralną Bitola, operą Bitola, zespołami muzyki współczesnej „Alea” i „ConTempora”, Orkiestrą Symfoniczną FM i wieloma innymi chórami, kameralnymi i zespoły symfoniczne. Poza tym koncertował i zdobywał międzynarodowe nagrody z różnymi zespołami w Portugalii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Chorwacji, Włoszech, Serbii, Bułgarii, Czechach, Rosji, Austrii, Francji, Słowacji, Polsce , Rumunii i Turcji. Zdobył także kilka nagród dyrygenckich. Obecnie pracuje jako profesor na Wydziale Muzycznym w Skopje i dyrygent orkiestry kameralnej „Solości FM”, chóru „Dragan Shuplevski”, Chóru Żeńskiego Domu Młodzieży i profesjonalnego chóru „Pro Ars” . Jest także stałym członkiem jury kilku międzynarodowych konkursów oraz dyrektorem artystycznym Forum Chóralnego w Strudze.

macedonia logo
Ss. Cyril and Methodius University in Skopje, Macedonia