Uczestnicy 2017

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Chór Kameralny Instytutu Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie, Ukraina
Dyrygent: Zoja Tomson

 

 

 

Chór Kameralny Instytutu Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie

 https://www.facebook.com/Glier.chamber.choir/

 

W 2015 roku Chór Kameralny Instytutu Muzycznego im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie świętował swoje piętnaste urodziny. Członkami zespołu są studenci instytutu oraz szkół średnich; najmłodszy z chórzystów ma 15 lat.

Do obszernego repertuaru zespołu zaliczają się dzieła należące do kanonu muzyki poważnej i utwory kompozytorów współczesnych. Są to zarówno kompozycje świeckie, jak i sakralne, pochodzące z różnych epok, krajów i stylistyk. Obok klasyki literatury chóralnej XVI-XXI wieku, chór często śpiewa również prawykonania utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów ukraińskich. Od wielu lat zespół związany jest twórczą przyjaźnią z kompozytorem Wiktorem Stepurką.

Chór daje wiele koncertów w Kijowie oraz w innych miastach Ukrainy. Otrzymał bardzo wysokie noty od jury festiwalów i konkursów muzyki chóralnej w Polsce, Bułgarii i Serbii, z których to krajów przywiózł rozmaite trofea. Należą do nich: Grand Prix i nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora serbskiego na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Serbii oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora bułgarskiego zdobyta na XXIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Geny Dimitrowej w Bułgarii.

Chór Kameralny Instytutu Muzycznego im. Reinholda Glière'a w Kijowie brał udział w międzynarodowych festiwalach Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy: „Musical premieres of the season” i „Kiev Music Fest”, XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” w Poznaniu, „Spotkaniach wielkanocnych” w Kijowie oraz wielu innych.


Zoja Tomson ukończyła Konserwatorium Nowosybirskie w klasie Profesora M. Berdennikowa. Począwszy od roku 1976 pracuje jako nauczyciel w Kiev Glier Music College (obecnie Kiev Glier Music Institute) na wydziale dyrygentury chóralnej.

Od 2000 r. jest kierownikiem studenckiego Chóru Kameralnego. Pracę z chórami rozpoczęła w roku 1962 prowadząc chory studenckie oraz dziecięce. Przez pewien czas kierowała też chórem Opera Studio Konserwatorium Kijowskiego.

Otrzymała dyplomy: Rady Miasta Kijowa, Gabinetu Ministrów Ukrainy, Kijowskiego Departamentu Kultury, Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy imienia P. Czajkowskiego.

Nagrodzona wyróżnieniem "Za znaczący wkład w rozwój sztuki muzycznej", otrzymała honorowy medal "Order za wybitne osiągnięcia w muzyce", "Najlepszy Dyrygent" na festiwalach w Dniepropietrowsku, na Ukrainie (2008, 2009), "Najlepszy Dyrygent" na 2 Festiwalu Muzyki Cerkiewnej na 23 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Niszu 2010, Serbia. I
nstytut Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie, Ukraina

 

Uczestnicy Universitas Cantat 2017


KONTAKT

 

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
dr Joanna Piech-Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

Biuro Festiwalu  adres
ul. Św. Marcin 78, 61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 


ORGANIZATORZY

 

Współfinansowane ze środków

 

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt