Uczestnicy 2015

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

Alexander Petrosyan Chamber Choir at the National Technical University (NTU) Kharkiv Polytechnic Institute, Ukraina
Dyrygenci: Feliks Sokol, Diana Orekhivska

 

 

 

Alexander Petrosyan Chamber Choir at the National Technical University (NTU)
Kharkiv Polytechnic Institute

 

Chór Pałacu Studenckiego Politechniki Charkowskiej został założony w 1951 r. Jego dyrygentem był od roku 1980 prof. Oleksandr Petrosjan. W roku 1982 chór wziął udział we Wszechzwiązkowym Festiwalu Sztuki „Studencka Wiosna” w Leninakanie (obecnie Gumri, Armenia).

W 1985 roku chór znalazł się w gronie uczestników XII Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie. Od 1983 do 1987 roku występował na różnych festiwalach w ówczesnych republikach sowieckich oraz w Polsce, przyjął też zaproszenie zespołu chóralnego z Gruzji.

W 2008 roku chór wznowił działalność, aktywnie wspierany przez rektora politechniki, Leonida Toważniańskiego. Obecnie w chórze śpiewają zarówno absolwenci z lat 80., jak i młodsze pokolenie studentów.

Chór Kameralny zwyciężył edycje charkowskiego festiwalu „Studencka Wiosna” w roku 2009, 2010 i 2014. W styczniu 2010 roku uczestniczył w XVII Wszechukraińskim Festiwalu Pieśni Religijnych „Od Bożego Narodzenia do Bożego Narodzenia”. W kwietniu 2010 r. Chór Kameralny zwyciężył III Światowy Festiwal Chóralny „Chorus Inside”, który odbył się w Moskwie.

1 lipca 2010 r. Minister Edukacji Ukrainy Dmytro Tabachnyk podpisał dokument, na mocy którego Chór Kameralny Politechniki Charkowskiej uzyskał rangę narodowego zespołu Ukrainy.

W styczniu 2012 roku Chór Kameralny wziął udział we Wszechukraińskim Festiwalu „Cudowna Kolęda” we Lwowie, a w maju 2012 r. uzyskał pierwsze miejsce na Wszechukraińskim Festiwalu „Pieśni Religijne Dniepru” w Dniepropietrowsku. We wrześniu 2013 r. uzyskał drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Konkursowym „Południowa Palmira” w Odessie. W lipcu 2014 r. Chór Kameralny otrzymał Grand Prix na ІІ Festiwalu Konkursowym im. Gavriila Musicescu w Jassach (Rumunia).


Feliks Sokol

Feliks Sokol ukończył w roku 2000 dyrygenturę chóralną z elementami przestrzennej dystrybucji dźwięku w średniej szkole muzycznej w klasie Aleksieja Koszmana. Następnie zapisał się do klasy Agnessy Mirosznikowej na nowo powstałym kierunku Charkowskiego Państwowego Uniwersytetu Sztuki im. I. Kotlarewskiego. Równocześnie zaczął pracować w Filharmonii Charkowskiej jako członek Chóru Kameralnego Filharmonii pod batutą słynnego Wiaczesława Palkina. W trakcie studiów brał udział w różnych festiwalach i konkursach chóralnych na Ukrainie: w Charkowie, Kijowie, Lwowie, Odessie, Teodozji, Sumach, Połtawie, Dniepropietrowsku, Zaporożu, Kramatorsku, Pryłukach, a także za granicą: w USA (Cincinnati), Polsce (Warszawa, Poznań, Hajnówka, Białystok, Lublin), Hiszpanii (Madryd, Burgos, Santander), Norwegii (Kristiansand, Stavanger), Rosji (St. Petersburg, Biełgorod) i na Węgrzech (Debreczyn). Podczas studiów był także uczestnikiem konkursu dla dyrygentów zorganizowanym na uniwersytecie.

W 2005 roku Feliks Sokol ukończył Charkowski Państwowy Uniwersytet Sztuki. W 2008 roku zaczął pracować jako dyrygent Chóru Kameralnego Narodowego Uniwersytetu Technicznego Politechniki Charkowskiej. W październiku roku 2011, 2012 i 2014 brał udział w festiwalu chóralnym „Głosy Najświętszej Opieki” w Charkowie. W roku 2010 i 2012 wziął udział w uroczystym otwarciu Międzynardowego Festiwalu „Charkowski Bez”. W listopadzie 2011 roku Feliks Sokol został przyjęty w poczet charkowskiego oddziału Narodowego Wszechukraińskiego Związku Muzyków.


  National Technical University (NTU) Kharkiv Polytechnic Institute, Ukraina

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo