Uczestnicy 2015

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

Alexander Petrosyan Chamber Choir at the National Technical University (NTU) Kharkiv Polytechnic Institute, Ukraina
Dyrygenci: Feliks Sokol, Diana Orekhivska

 

 

 

Alexander Petrosyan Chamber Choir at the National Technical University (NTU)
Kharkiv Polytechnic Institute

 

Chór Pałacu Studenckiego Politechniki Charkowskiej został założony w 1951 r. Jego dyrygentem był od roku 1980 prof. Oleksandr Petrosjan. W roku 1982 chór wziął udział we Wszechzwiązkowym Festiwalu Sztuki „Studencka Wiosna” w Leninakanie (obecnie Gumri, Armenia).

W 1985 roku chór znalazł się w gronie uczestników XII Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie. Od 1983 do 1987 roku występował na różnych festiwalach w ówczesnych republikach sowieckich oraz w Polsce, przyjął też zaproszenie zespołu chóralnego z Gruzji.

W 2008 roku chór wznowił działalność, aktywnie wspierany przez rektora politechniki, Leonida Toważniańskiego. Obecnie w chórze śpiewają zarówno absolwenci z lat 80., jak i młodsze pokolenie studentów.

Chór Kameralny zwyciężył edycje charkowskiego festiwalu „Studencka Wiosna” w roku 2009, 2010 i 2014. W styczniu 2010 roku uczestniczył w XVII Wszechukraińskim Festiwalu Pieśni Religijnych „Od Bożego Narodzenia do Bożego Narodzenia”. W kwietniu 2010 r. Chór Kameralny zwyciężył III Światowy Festiwal Chóralny „Chorus Inside”, który odbył się w Moskwie.

1 lipca 2010 r. Minister Edukacji Ukrainy Dmytro Tabachnyk podpisał dokument, na mocy którego Chór Kameralny Politechniki Charkowskiej uzyskał rangę narodowego zespołu Ukrainy.

W styczniu 2012 roku Chór Kameralny wziął udział we Wszechukraińskim Festiwalu „Cudowna Kolęda” we Lwowie, a w maju 2012 r. uzyskał pierwsze miejsce na Wszechukraińskim Festiwalu „Pieśni Religijne Dniepru” w Dniepropietrowsku. We wrześniu 2013 r. uzyskał drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Konkursowym „Południowa Palmira” w Odessie. W lipcu 2014 r. Chór Kameralny otrzymał Grand Prix na ІІ Festiwalu Konkursowym im. Gavriila Musicescu w Jassach (Rumunia).


Feliks Sokol

Feliks Sokol ukończył w roku 2000 dyrygenturę chóralną z elementami przestrzennej dystrybucji dźwięku w średniej szkole muzycznej w klasie Aleksieja Koszmana. Następnie zapisał się do klasy Agnessy Mirosznikowej na nowo powstałym kierunku Charkowskiego Państwowego Uniwersytetu Sztuki im. I. Kotlarewskiego. Równocześnie zaczął pracować w Filharmonii Charkowskiej jako członek Chóru Kameralnego Filharmonii pod batutą słynnego Wiaczesława Palkina. W trakcie studiów brał udział w różnych festiwalach i konkursach chóralnych na Ukrainie: w Charkowie, Kijowie, Lwowie, Odessie, Teodozji, Sumach, Połtawie, Dniepropietrowsku, Zaporożu, Kramatorsku, Pryłukach, a także za granicą: w USA (Cincinnati), Polsce (Warszawa, Poznań, Hajnówka, Białystok, Lublin), Hiszpanii (Madryd, Burgos, Santander), Norwegii (Kristiansand, Stavanger), Rosji (St. Petersburg, Biełgorod) i na Węgrzech (Debreczyn). Podczas studiów był także uczestnikiem konkursu dla dyrygentów zorganizowanym na uniwersytecie.

W 2005 roku Feliks Sokol ukończył Charkowski Państwowy Uniwersytet Sztuki. W 2008 roku zaczął pracować jako dyrygent Chóru Kameralnego Narodowego Uniwersytetu Technicznego Politechniki Charkowskiej. W październiku roku 2011, 2012 i 2014 brał udział w festiwalu chóralnym „Głosy Najświętszej Opieki” w Charkowie. W roku 2010 i 2012 wziął udział w uroczystym otwarciu Międzynardowego Festiwalu „Charkowski Bez”. W listopadzie 2011 roku Feliks Sokol został przyjęty w poczet charkowskiego oddziału Narodowego Wszechukraińskiego Związku Muzyków.


  National Technical University (NTU) Kharkiv Polytechnic Institute, Ukraina

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals