Uczestnicy Universitas Cantat 2022-polska-um

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2022

Chór Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Dyrygenci: prof. Przemysław Pałka, Aleksandra Pałka

choir medycznypoznan

 

 

Chór Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 http://www.chor.ump.edu.pl/

 

Chór Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu istnieje od 1959 roku. Chór tworzą głównie studenci i absolwenci UMP. Jest laureatem 30 czołowych nagród i wyróżnień konkursów i festiwali muzycznych w Polsce i Europie, w tym Nagrody Grand Prix na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Sakralnej Pater Noster – Strzepcz 2017. Współpracował wielokrotnie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Akademii Muzycznej w Poznaniu, Poznańskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza a także Międzynarodową Orkiestrą Studentów Medycyny (EMSO) i Międzynarodową Orkiestrą Lekarzy (EDO) – wykonując dzieła wokalno-instrumentalne Zwierzchowskiego, Mozarta, Beethovena, Kilara i innych twórców. Koncertował także w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Grecji, Holandii, we Włoszech, na Węgrzech i Białorusi.

Ostatnio – podczas trudnej sytuacji epidemicznej, jaką jest pandemia, w której życie chóru zostało przerzucone do wirtualnej rzeczywistości – Chórowi udało się zdobyć szereg nagród na konkursach online organizowanych m. in. W Rzeszowie, Chełmnie czy Wrocławiu.

 


palka

Przemysław Pałka - dyrygent, profesor dr hab. sztuk muzycznych. W latach 2012-2019 dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a od 2019 Dyrektor Instytutu Edukacji Artystycznej. W poznańskiej uczelni muzycznej prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Pochwalić się może także bogatą działalnością koncertową i wykładową w Polsce i za granicą. Laureat licznych nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Współpracował z Filharmonią Poznańską i Koszalińską, także podczas cyklicznych imprez jak Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie i Warsztaty Chórów Polonijnych. Dyrygował koncertami z udziałem m.in. W. Wiłkomirskiej, C. Niemena, W. Malickiego i J. A. P. Kaczmarka. Juror festiwali i konkursów chóralnych w Polsce, Szwajcarii i Hiszpanii. Jako ceniony wykładowca Studium Dyrygentów Polonijnych i licznych kursów pomaga w stałym podnoszeniu kwalifikacji zawodowych dyrygentów i poziomu artystycznego zespołów, przyczyniając się do popularyzacji muzyki polskiej na świecie. Od 1982 roku Dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Uniwersytetu Medycznego.


Aleksanda Palka

Aleksandra Pałka - ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr hab. Magdaleny Wdowickiej – Mackiewicz w specjalności dyrygentura chóralna (2014) i edukacja muzyczna (2016). Absolwentka Socjologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (2010). Swoje kwalifikacje zawodowe podnosiła na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, które ukończyła w 2021 roku. Swoje umiejętności doskonaliła również na kursach i lekcjach mistrzowskich m.in. pod okiem Volkera Hempflinga, Jonathana Velasco, Jakoba Lindberga, Richarda Wistreicha oraz Agnieszki Budzińskiej-Bennett. Dyrygentka założyła i prowadziła Chór Kameralny Mezzo. Zainteresowanie kameralistyką wokalną oraz muzyką dawną realizowała w kwintecie wokalno – instrumentalnym Discors Concordia (kierownictwo artystyczne: Anna Biniaś). Aleksandra Pałka pracuje jako asystent na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Publikuje oraz wygłasza na konferencjach referaty z zakresu socjologii muzyki. Od 2014 roku pracuje w Chórze Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, początkowo na stanowisku asystentki dyrygenta, prof. Przemysława Pałki. Aktualnie, jako drugi dyrygent zespołu i korepetytor emisji głosu, sprawuje opiekę wokalną i współtworzy artystyczny wizerunek chóru. Jako dyrygentka poprowadziła zespół podczas licznych koncertów oraz występów konkursowych.

 

um logo Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Polska

 

 

 

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals