Uczestnicy Universitas Cantat 2022-polska-ua

Poznański Chór Kameralny Fermata przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu
Dyrygent: dr Mateusz MJ Sibilski

choir fermata ua

Poznański Chór Kameralny Fermata przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Polska

Poznański Chór Kameralny Fermata przy Uniwersytecie Artystycznym to niewielka grupa entuzjastów wspólnego śpiewu, która śpiewa już XXXII Sezon Artystyczny. Zespół tworzą studenci i absolwenci poznańskich uczelni, których połączyła pasja kameralnego, często wręcz solistycznego śpiewania każdego rodzaju muzyki wokalnej. W repertuarze tego około 16-osobowego zespołu znajdują się arcydzieła muzyki dawnej i utwory współczesnych kompozytorów, piszących specjalnie dla Fermaty. Chór równie często śpiewa popularne przeboje muzyki pop i jazzu wokalnego. Z racji tak rozbudowanego repertuaru Fermata nierzadko jest zapraszana do wzięcia udziału w przeróżnych koncertach i festiwalach, a także uczestniczy w uroczystościach akademickich. Zespół powstał w 1990 roku, a jego twórcą i jednocześnie szefem artystycznym jest dr Mateusz MJ Sibilski. Ponad 30 lat pracy zespołu zaowocowało licznymi czołowymi nagrodami na konkursach w Europie i w naszym kraju. Fermata dysponuje sporym dorobkiem fonograficznym – ma na swoim koncie m.in. sześć płyt CD. Szczególne miejsce w bibliotece chóru zajmuje muzyka polska.

MateuszMJ Sibilski

Dr Mateusz MJ Sibilski

urodzony poznańczyk, studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu dwa kierunki: wychowanie muzyczne i dyrygenturę symfoniczną, zaś z wrocławską Akademią Muzyczną związany był przez okres studiów dyrygentury symfonicznej w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Jest aktywnym dyrygentem średniego pokolenia, łączącym pracę z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi i ruchem amatorskim. Jako dyrygent związany „od zawsze” z Chórem Fermata, od 2007 roku – z Orkiestrą Dętą OSP Murowana Goślina, a jako pedagog – z Wyższą Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. Od roku 2010 (od 2013 r. jako adiunkt) prowadził klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2013 do 2016 roku był zatrudniony, jako adiunkt, w Akademii Muzycznej im I J Paderewskiego na Wydziale Dyrygentury Symfonicznej i Operowej. Od października 2017 roku jest szefem artystycznym Orkiestry Uniwersyteckiej Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 7 maja br. odbył się koncert w Atrium Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu z okazji 50 urodzin Mateusza Sibilskiego. W wydarzeniu wzięły udział zespoły prowadzone przez jubilata i zaproszeni goście. Dochód z koncertu przekazano na fundusz Fundacji Nova UAP, która ma pod opieką studentki uczelni artystycznych z Ukrainy.

uniwersytet artystyczny partnerzy PPNT logo Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Polska

#poznanwspiera

PARTNERZY PROJEKTU