Uczestnicy Universitas Cantat 2022-polska-kameralnyuam

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2022

Chór Kameralny UAM, Poznań, Polska
Dyrygenci: prof. Krzysztof Szydzisz, dr Joanna Piech-Sławecka

choir kameralnyuam 2022

 

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
 www.choir.amu.edu.pl

 

Chór Kameralny UAM został założony w 1992 roku przez prof. Krzysztofa Szydzisza, dyrygenta, specjalistę od emisji głosu. Pod jego okiem zespół rozwija się już 25 lat. Śpiewają w nim studenci, absolwenci i pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni. Od 2003 roku asystentem dyrygenta, a od 2013 roku II dyrygentem jest dr Joanna Piech-Sławecka.

Zespół wykonuje utwory a cappella, formy wokalno-instrumentalne wszystkich epok, zaskakuje swą publiczność coraz to nowszymi projektami. Śpiewał już muzykę żydowską, szanty, tanga Astora Piazzoli, muzykę cygańską, piosenki z Kabaretu Starszych Panów, repertuar jazzowy i wiele innych.

Wizytówką Chóru Kameralnego UAM jest jego wyjątkowo jednolite brzmienie. Receptę na sukces stanowi przede wszystkim dobra organizacja i współpraca między ludźmi. Mocną stroną chóru są także znakomici soliści. Ich wszechstronność docenia publiczność i kompozytorzy. Chór Kameralny aktywnie uczestniczy w życiu miasta i Uniwersytetu, koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, śpiewał w Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, na Malcie, w Niemczech, na Słowacji, w Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii czy tak egzotycznych zakątkach świata, jak: Argentyna, Boliwia, Ekwador, Peru, Meksyk, Gruzja czy Korea Południowa.

Większość tych podróży związana jest z konkursami, z których zespół przywozi prestiżowe nagrody, znakomite opinie jurorów i publiczności oraz uznanie w międzynarodowej społeczności chóralnej. Jest laureatem przeglądów, m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Suwałkach oraz w Llangollen (Wielka Brytania), na Malcie, w Wiedniu i w Busan (Korea Południowa). W 2009 roku chór został laureatem II miejsca w kategorii chórów młodzieżowych w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Euroradia „Let the Peoples Sing – Oslo'2009”. W roku 2012 (pod dyrekcją Joanny Piech-Sławeckiej) zdobył II miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii.

The Hilliard Ensemble, Paco Peňa, Susan Moninger, Jürgen Müller (La Fura Dels Baus), orkiestra „Sinfonia Varsovia”, VS Manta, Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Ewa Bem, Stanisław Soyka, Magda Umer, Jarosław Bręk, Agata Zubel, Iwona Hossa, Andrzej Poniedzielski, Zbigniew Grochal, Andrzej Lajborek, Marek Szurawski, Krzesimir Dębski, Zbigniew Kozub, Marek Jasiński, Romuald Twardowski, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Marcin Sompoliński, Łukasz Borowicz, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Zbigniew Łowżył, Bogdan Hołownia, Jarosław Kostka, Waldemar Malicki – to tylko niektóre nazwiska wielkich artystów i zespołów, z którymi miał przyjemność współpracować Chór Kameralny.

Zespół nagrał też kilka płyt, m.in.: Tobie i sobie śpiewam (2003), Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów (2005), Florilegium (2007), The Spirit of Tango. Misa a Buenos Aires – płyta nagrana wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją A. Duczmal, Małgorzatą Walewską, kompozytorem Martinem Palmerim i bandeonistą Mario Stefano Pietrodarchim (2014). 

Chór Kameralny UAM jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat”, który odbywa się co dwa lata w Poznaniu.  

 

Krzysztof Szydzisz – chórmistrz, muzykolog, specjalista z zakresu emisji głosu, logopeda, menedżer kultury. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (studia muzykologiczne), Akademii Muzycznej w Poznaniu (wydział wokalno-aktorski) oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyrygentura chóralna). Ukończył również Podyplomowe Studia Zbiorowej Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczestniczył w specjalistycznych kursach dla dyrygentów w Słowenii, Danii, Austrii, Niemczech, USA, Polsce oraz w Mistrzowskich Kursach Erica Ericsona. Jest absolwentem Studium Menedżerów Kultury przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Studiów Podyplomowych z zakresu Zarządzania Szkolnictwem Wyższym na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, MBA Zarządzanie Szkołą Wyższą Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a także Podyplomowego Studium Pedagogiki Specjalnej w zakresie Logopedii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Krzysztof Szydzisz pracuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na stanowisku profesora i kieruje utworzonym w 2004 r. Zakładem Emisji Głosu. Jest aktywnym wykładowcą na licznych warsztatach i kursach dla nauczycieli akademickich, logopedów i dyrygentów chóralnych oraz konsultantem wokalnym wielu zespołów chóralnych w Polsce i za granicą. W kadencji 2012-2015 jest konsultantem muzycznym „Europa Cantat” (Music Consultant to the European Choral Association – Europa Cantat). Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych (m.in. „Legnica Cantat”, „Canti Veris Praga”, „IFAS Pardubice”, „Advent and Christmas Music Festival Praga”, „Folk Festival” w Bratysławie, „Tonen 2000”, „World Choir Games”, „European Music Festival for Young People – Neerpelt”, Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Per Musicam ad Astra" w Toruniu i in.). Od 1998 roku pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” w Poznaniu.

Dyrygent Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym koncertował na pięciu kontynentach, w ponad dwudziestu krajach, m.in. w Argentynie, Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Peru, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Francji, Czechach, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Litwie i we Włoszech. Wraz z tym zespołem zdobywał laury krajowych i międzynarodowych konkursów. W pracy z chórem szczególną uwagę poświęca wprowadzaniu swoich śpiewaków w arkana techniki wokalnej i – co za tym idzie – brzmieniu zespołu. W centrum jego szerokich zainteresowań repertuarowych znajduje się europejska literatura chóralna XIX-XXI wieku. Wraz z prowadzonym przez siebie zespołem zdobył wiele wyróżnień i nagród.

 

Joanna Piech-Sławecka 

Dyrygent, chórmistrz, oboistka, logopeda, trener emisji głosu. Związana z bydgoską Akademią Muzyczną, gdzie ukończyła obój w klasie prof. Krzysztofa Wroniszewskiego oraz dyrygowanie u prof. Janusza Staneckiego (dyplom z wyróżnieniem), podczas studiów została stypendystką Ministra Kultury. Po studiach magisterskich kontynuowała studia instrumentalne w klasie oboju prof. Mieczysława Koczorowskiego. Uczestniczyła w dyrygenckim kursie mistrzowskim Friedera Berniusa, a także w kursie oboju barokowego u prof. Franka de Bruina. Była słuchaczką Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w klasie prof. Benedykta Błońskiego i prof. Ryszarda Handke. Zainteresowania emisją głosu rozszerzyła o podyplomowe studia logopedyczne w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Od 2002 r. współpracuje z Chórem Kameralnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pełniła funkcję asystenta dyrygenta (od 2003 r.), prof. Krzysztofa Szydzisza. Obecnie jest II dyrygentem zespołu, adiunktem na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym UAM w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę dyrygowania.

Współtworzy Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" na UAM jako organizator koncertów, a od 2009 r. jako wicedyrektor festiwalu. Jest prezesem organizacji pozarządowej - Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


  
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

 

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo