Uczestnicy Universitas Cantat 2022-polska-ggpjm

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2022

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales, Polska
kierownictwo artystyczne: prof. Piotr Sutt

gdanska GGP

 

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales, Polska

http://piotrsutt.com.pl/portfolio-item/gdanska-grupa-perkusyjna-jeunesses-musicales/

 

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales powstała w 1985 r. Zespół złożony jest z obecnych uczniów i wychowanków prof. Piotra Sutta, prowadzącego klasę perkusji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Od początku istnienia zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i poza granicami kraju. Najważniejsze koncerty to: udział w festiwalach Poznańska Wiosna Muzyczna, Gaudeamus we Wrocławiu, występy na koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Białostocką, Filharmonię Bałtycką, Filharmonię Kaliską, Filharmonię Łódzką, Filharmonię Szczecińską, Operę Bałtycką, koncerty ze Scholą Cantorum Gedanensis, a także tournée we Włoszech (koncerty w sali RAI), Szwajcarii, Szwecji, Litwie, Niemczech i Francji. Zespół dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W kwietniu 2000 r. Gdańska Grupa Perkusyjna występowała na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu, wykonując między innymi Suitę z Carmen w opracowaniu Szczedrina, a w marcu 2001 r., na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu, zespół dokonał prawykonania Suity Turandot Pucciniego na pięciu perkusistów i orkiestrę symfoniczną. W ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej Kalisz 2002, GGP była wykonawcą Światowej Premiery Suity ABBA – Voulez Vous na kwintet perkusyjny i orkiestrę symfoniczną. Wielkim powodzeniem cieszyło się wykonanie własnej transkrypcji I Koncertu Brandenburskiego J. S. Bacha na Międzynarodowym Sympozjum Perkusyjnym „Hannover-Percussion”, w Hanowerze, we wrześniu 2005 r. W roku 2014 GPP występowała wraz z Emmanuelem Séjourné na Festiwalu Gdynia Classica Nova, a w marcu 2015 r. – z Orkiestrą Kameralną Progres i meksykańskim marimbafonistą Javierem Nandayapa.

GGP koncertowała ponadto ze światowej sławy artystami, m.in. z Johnem Beckiem, Johnem Wootonem, Julie Hill, Danem Moorem, Andersem Åstrandem, Ruudem Wienerem, Nana Formosa Percussion Duo, Jean-Beptiste Leclere’em, Twincussion Duo, Walterem Mertensem, Ignacio Ceballos Martinem, Lalo i Julie Davila, Claudio Santangelo, Nilsem Rohwerem, Jensem Schlieckerem i Kaiem Stensgardem.

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales ma w repertuarze utwory należące do czołowej literatury perkusyjnej. Wykonuje także własne transkrypcje największych przebojów muzyki klasycznej i jazzowej. Na każdym koncercie artyści prezentują niezwykle barwne instrumentarium, złożone z instrumentów klasycznych i tradycyjnych z różnych stron świata.

 

Piotr SuttPIOTR SUTT

Prof. dr hab. PIOTR SUTT - Perkusista – solista i kameralista, stypendysta Jeunesses Musicales World Orchestra w Berlinie i Wiedniu. Swoje umiejętności doskonalił w USA, Japonii, Francji, Niemczech, we Włoszech i byłej Jugosławii, pracując pod kierunkiem m.in. profesorów: Wernera Thärichena, Neya Rosauro, Stevena Schicka, Leigha Howarda Stevensa, Benta Lylloffa, Ziegfrieda Finka, Billa Molenhofa, Nebojšy Jovana Živkovića i Johna Becka.
Stały współpracownik PAS (Percussive Arts Society), autor i tłumacz artykułów specjalistycznych w internetowym magazynie i aplikacji PAS - Rhythm!Scene, od października 2019 zasiada w International Committee Percussive Arts Society w USA prowadząc międzynarodowe panele dyskusyjne dotyczące dydaktyki, poziomu kształcenia oraz programów nauczania i wymiany artystycznej pomiędzy światowymi ośrodkami perkusji.
Założyciel i lider nieprzerwanie koncertującej od 1985 r. Gdańskiej Grupy Perkusyjnej Jeunesses Musicales, a od roku 2013 The Bacewicz Percussion Ensemble.
Artysta występował na koncertach symfonicznych i kameralnych niemalże w całej Europie, USA i Meksyku. Wielokrotnie koncertował w ramach prestiżowych wydarzeń artystycznych - takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Atenach, Festiwal Najnowszej Muzyki Perkusyjnej w Hanowerze, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Marimbowej w meksykańskim Villahermosa, Międzynarodowe Festiwale Perkusyjne - Italy PAS w Montesilvano, - BumFest na Słowenii, - Vilnius Percussion Festival na Litwie, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Odessie, Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień i Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Wśród artystycznych osiągnięć ma liczne prawykonania, m.in. Koncertu na instrumenty perkusyjne i orkiestrę symfoniczną Wernera Thärichena czy Concerto Ostinato na wibrafon i orkiestrę smyczkową Karla-Heinza Köpera. Soliście dedykowany jest również Koncert na wibrafon i orkiestrę kameralną Bogusława Schaeffera oraz Dialogi na dwóch perkusistów i orkiestrę smyczkową Piotra A. Komorowskiego.

Piotr Sutt współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, kompozytorami i instrumentalistami, m.in. z Pierre’em Boulezem, George’em Crumbem, Steve’em Reichem, Jeffreyem Tate’em, Zubinem Mehtą, Herbertem von Karajanem, Chuckiem Mangione, Emmanuelem Séjourné, Neyem Rosauro, Johnem Beckiem, Witoldem Rowickim, Wojciechem Michniewskim i Leszkiem Możdżerem. Współpracował również z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Narodową, Łódzką, Poznańską, Szczecińską, Bałtycką i Kaliską, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, Bach Ensemble – Mainz oraz Grupą MoCarta. Jako pierwszy perkusista brał udział w nagraniach 18 płyt Polskiej Filharmonii Kameralnej w tym nominowanych do Fryderyków.
Od 2015 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Ogólnopolskich Warsztatów Perkusyjnych w Gdańsku goszczących największe sławy świata perkusji. Juror wielu międzynarodowych konkursów perkusyjnych i wykładowca kursów mistrzowskich (USA, Meksyk, Włochy, Francja, Szwecja, Niemcy, Słowenia, Litwa, Ukraina, Rosja). Piotr Sutt należy do grona artystów firmy Bergerault, Innovative Percussion i Angelini Mallets. W latach 2004-2016 kierował Katedrą Instrumentalistyki i Wokalistyki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 2013 r. prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na stanowisku profesora zwyczajnego kierując Zakładem Perkusji. W gronie absolwentów prof. Piotra Sutta jest wielu laureatów międzynarodowych konkursów, festiwali perkusyjnych, wybitnych solistów i pedagogów. W 2007 roku wraz z Fundacją ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zainicjował powstanie Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej, którą prowadzi do dnia dzisiejszego. Razem z podopiecznymi Fundacji współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Natalią Kukulską, Darią Zawiałow, Miką Urbaniak, Pauliną Przybysz, Renatą Przemyk, Raz Dwa Trzy, Carrantuohill, Me Myself And I, Arturem Andrusem, Javierem Nandayapa i Arturem Rojkiem.
Pomysłodawca i realizator warsztatów z zakresu komunikacji, przywództwa oraz relacji interpersonalnych - wykorzystujących doświadczenia artystyczne gry solistycznej, kameralistyki i dydaktyki artystycznej. Przez wiele lat działalności szkolił kadrę menedżerską m.in.: Volvo, Mercedes Benz, Toyota, Mazda, Ikea, Coca-cola, PriceWaterhouseCoopers, Philips, GlaxoSmithKline, Pfizer, Johnson & Johnson, Bank Millennium, PKO, Bank BGŻ BNP Paribas, EFL, Alstom, Henkel, Orlen, KGHM, Energa, Polkomtel, Centertel i wiele innych. Prof. Piotr Sutt uhonorowany został medalem Gloria Artis za szczególne zasługi dla kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.



 

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals