Uczestnicy Universitas Cantat 2022-polska-ggpjm

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2022

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales, Polska
kierownictwo artystyczne: prof. Piotr Sutt

gdanska GGP

 

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales, Polska

http://piotrsutt.com.pl/portfolio-item/gdanska-grupa-perkusyjna-jeunesses-musicales/

 

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales powstała w 1985 r. Zespół złożony jest z obecnych uczniów i wychowanków prof. Piotra Sutta, prowadzącego klasę perkusji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Od początku istnienia zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i poza granicami kraju. Najważniejsze koncerty to: udział w festiwalach Poznańska Wiosna Muzyczna, Gaudeamus we Wrocławiu, występy na koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Białostocką, Filharmonię Bałtycką, Filharmonię Kaliską, Filharmonię Łódzką, Filharmonię Szczecińską, Operę Bałtycką, koncerty ze Scholą Cantorum Gedanensis, a także tournée we Włoszech (koncerty w sali RAI), Szwajcarii, Szwecji, Litwie, Niemczech i Francji. Zespół dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W kwietniu 2000 r. Gdańska Grupa Perkusyjna występowała na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu, wykonując między innymi Suitę z Carmen w opracowaniu Szczedrina, a w marcu 2001 r., na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu, zespół dokonał prawykonania Suity Turandot Pucciniego na pięciu perkusistów i orkiestrę symfoniczną. W ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej Kalisz 2002, GGP była wykonawcą Światowej Premiery Suity ABBA – Voulez Vous na kwintet perkusyjny i orkiestrę symfoniczną. Wielkim powodzeniem cieszyło się wykonanie własnej transkrypcji I Koncertu Brandenburskiego J. S. Bacha na Międzynarodowym Sympozjum Perkusyjnym „Hannover-Percussion”, w Hanowerze, we wrześniu 2005 r. W roku 2014 GPP występowała wraz z Emmanuelem Séjourné na Festiwalu Gdynia Classica Nova, a w marcu 2015 r. – z Orkiestrą Kameralną Progres i meksykańskim marimbafonistą Javierem Nandayapa.

GGP koncertowała ponadto ze światowej sławy artystami, m.in. z Johnem Beckiem, Johnem Wootonem, Julie Hill, Danem Moorem, Andersem Åstrandem, Ruudem Wienerem, Nana Formosa Percussion Duo, Jean-Beptiste Leclere’em, Twincussion Duo, Walterem Mertensem, Ignacio Ceballos Martinem, Lalo i Julie Davila, Claudio Santangelo, Nilsem Rohwerem, Jensem Schlieckerem i Kaiem Stensgardem.

Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales ma w repertuarze utwory należące do czołowej literatury perkusyjnej. Wykonuje także własne transkrypcje największych przebojów muzyki klasycznej i jazzowej. Na każdym koncercie artyści prezentują niezwykle barwne instrumentarium, złożone z instrumentów klasycznych i tradycyjnych z różnych stron świata.

 

Piotr SuttPIOTR SUTT

Prof. dr hab. PIOTR SUTT - Perkusista – solista i kameralista, stypendysta Jeunesses Musicales World Orchestra w Berlinie i Wiedniu. Swoje umiejętności doskonalił w USA, Japonii, Francji, Niemczech, we Włoszech i byłej Jugosławii, pracując pod kierunkiem m.in. profesorów: Wernera Thärichena, Neya Rosauro, Stevena Schicka, Leigha Howarda Stevensa, Benta Lylloffa, Ziegfrieda Finka, Billa Molenhofa, Nebojšy Jovana Živkovića i Johna Becka.
Stały współpracownik PAS (Percussive Arts Society), autor i tłumacz artykułów specjalistycznych w internetowym magazynie i aplikacji PAS - Rhythm!Scene, od października 2019 zasiada w International Committee Percussive Arts Society w USA prowadząc międzynarodowe panele dyskusyjne dotyczące dydaktyki, poziomu kształcenia oraz programów nauczania i wymiany artystycznej pomiędzy światowymi ośrodkami perkusji.
Założyciel i lider nieprzerwanie koncertującej od 1985 r. Gdańskiej Grupy Perkusyjnej Jeunesses Musicales, a od roku 2013 The Bacewicz Percussion Ensemble.
Artysta występował na koncertach symfonicznych i kameralnych niemalże w całej Europie, USA i Meksyku. Wielokrotnie koncertował w ramach prestiżowych wydarzeń artystycznych - takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Atenach, Festiwal Najnowszej Muzyki Perkusyjnej w Hanowerze, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Marimbowej w meksykańskim Villahermosa, Międzynarodowe Festiwale Perkusyjne - Italy PAS w Montesilvano, - BumFest na Słowenii, - Vilnius Percussion Festival na Litwie, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Odessie, Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień i Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Wśród artystycznych osiągnięć ma liczne prawykonania, m.in. Koncertu na instrumenty perkusyjne i orkiestrę symfoniczną Wernera Thärichena czy Concerto Ostinato na wibrafon i orkiestrę smyczkową Karla-Heinza Köpera. Soliście dedykowany jest również Koncert na wibrafon i orkiestrę kameralną Bogusława Schaeffera oraz Dialogi na dwóch perkusistów i orkiestrę smyczkową Piotra A. Komorowskiego.

Piotr Sutt współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, kompozytorami i instrumentalistami, m.in. z Pierre’em Boulezem, George’em Crumbem, Steve’em Reichem, Jeffreyem Tate’em, Zubinem Mehtą, Herbertem von Karajanem, Chuckiem Mangione, Emmanuelem Séjourné, Neyem Rosauro, Johnem Beckiem, Witoldem Rowickim, Wojciechem Michniewskim i Leszkiem Możdżerem. Współpracował również z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Narodową, Łódzką, Poznańską, Szczecińską, Bałtycką i Kaliską, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, Bach Ensemble – Mainz oraz Grupą MoCarta. Jako pierwszy perkusista brał udział w nagraniach 18 płyt Polskiej Filharmonii Kameralnej w tym nominowanych do Fryderyków.
Od 2015 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Ogólnopolskich Warsztatów Perkusyjnych w Gdańsku goszczących największe sławy świata perkusji. Juror wielu międzynarodowych konkursów perkusyjnych i wykładowca kursów mistrzowskich (USA, Meksyk, Włochy, Francja, Szwecja, Niemcy, Słowenia, Litwa, Ukraina, Rosja). Piotr Sutt należy do grona artystów firmy Bergerault, Innovative Percussion i Angelini Mallets. W latach 2004-2016 kierował Katedrą Instrumentalistyki i Wokalistyki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 2013 r. prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na stanowisku profesora zwyczajnego kierując Zakładem Perkusji. W gronie absolwentów prof. Piotra Sutta jest wielu laureatów międzynarodowych konkursów, festiwali perkusyjnych, wybitnych solistów i pedagogów. W 2007 roku wraz z Fundacją ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zainicjował powstanie Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej, którą prowadzi do dnia dzisiejszego. Razem z podopiecznymi Fundacji współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Natalią Kukulską, Darią Zawiałow, Miką Urbaniak, Pauliną Przybysz, Renatą Przemyk, Raz Dwa Trzy, Carrantuohill, Me Myself And I, Arturem Andrusem, Javierem Nandayapa i Arturem Rojkiem.
Pomysłodawca i realizator warsztatów z zakresu komunikacji, przywództwa oraz relacji interpersonalnych - wykorzystujących doświadczenia artystyczne gry solistycznej, kameralistyki i dydaktyki artystycznej. Przez wiele lat działalności szkolił kadrę menedżerską m.in.: Volvo, Mercedes Benz, Toyota, Mazda, Ikea, Coca-cola, PriceWaterhouseCoopers, Philips, GlaxoSmithKline, Pfizer, Johnson & Johnson, Bank Millennium, PKO, Bank BGŻ BNP Paribas, EFL, Alstom, Henkel, Orlen, KGHM, Energa, Polkomtel, Centertel i wiele innych. Prof. Piotr Sutt uhonorowany został medalem Gloria Artis za szczególne zasługi dla kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. 

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo