Uczestnicy Universitas Cantat 2022-polska-amuz

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Polska
Dyrygent: prof. Marek Gandecki

choir poznan amuz

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Zespół powstał w 2012 roku, a jego założycielem i dyrygentem jest prof. Marek Gandecki. Chór tworzą studenci różnych kierunków i specjalności – dyrygentury, kompozycji, instrumentalistyki, teorii muzyki, jazzu i muzyki estradowej, edukacji muzycznej, muzyki kościelnej. Wszystkich, mimo ich odmiennego wykształcenia, łączy pasja wspólnego muzykowania i poznawania nowych, fascynujących dzieł chóralnych.

W ciągu pierwszych lat działalności zespół zdobył główne nagrody najważniejszych konkursów chóralnych w Polsce, w tym dwukrotnie Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2015, 2018) oraz nagrodę specjalną na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza (2018). Zdobył również Grand Prix Grieg International Choir Festival w Bergen, Norwegia (2016) oraz Grand Prix 25. International Choir Festival and Competition of Sacred Music „Cantate Domino” w Kownie, Litwa (2017).

Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne i wokalno-instrumentalne różnych epok, jednak dominują w nim dzieła kompozytorów współczesnych. Chór ma na koncie wiele prawykonań utworów (m.in. we współpracy z Dresdner Kammerchor), z których część dedykowana została poznańskiemu zespołowi.

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w 2019 roku wydał dwupłytowy album zatytułowany Współistnienie/Coexistence.

Wizerunek artystyczny zespołu tworzą: Marek Gandecki – dyrygent, Przemysław Czekała – przygotowanie wokalne, Agata Domalewska – asystentka dyrygenta.

Marek GandeckiProf. Marek Gandecki - absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Janusza Dzięcioła, laureat IV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Poznaniu (1992). Pedagog poznańskiej uczelni muzycznej oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Pomysłodawca i dyrektor Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Piastował funkcję prodziekana Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, następnie dyrektora Instytutu Dyrygentury. Obecnie jest Kierownikiem Katedry Dyrygentury Chóralnej poznańskiej Akademii Muzycznej oraz członkiem Rady Uczelni. Promotor i recenzent prac doktorskich i habilitacyjnych. Założyciel i dyrygent Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu, Chóru Kameralnego „Musica Viva” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Chóru Zamku Kórnickiego „Castellum Cantans” (1999-2013). Laureat wielu prestiżowych nagród zdobytych przez wspomniane zespoły w konkursach chóralnych, a także wielu indywidualnych nagród dla najlepszego dyrygenta. Juror konkursów i festiwali chóralnych; wykładowca warsztatów dyrygenckich organizowanych m.in. przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu oraz chóralnych kursów mistrzowskich, m.in. w Gdańsku, Łodzi, Opolu, Warszawie, Wrocławiu. Prowadził cykl szkoleń organizowanych przez Bernard Brunhes Polska (BPI Group), związanych z przywództwem, zarządzaniem zespołem i kreatywnością, skierowanych do kadry menedżerskiej czołowych polskich i międzynarodowych instytucji.

Agata DomalewskaAgata Domalewska

Chóralną przygodę rozpoczęła w olsztyńskim Chórze Dziewczęcym „Cantabile" (dyr. Agata Wilińska) oraz Collegium Juvenum (dyr. Joanna Muśko). Na przestrzeni ostatnich czterech prowadziła rozmaite chóry poznańskie, m.in. Chór Octavus Orbis VIII Liceum Ogólnokształcącego, Chór Kameralny „Sine Nomine" (kier. art. Anna Grześkowiak). Uczestniczyła w licznych kursach dyrygenckich i chórmistrzowskich, prowadzonych m.in. przez Rogera Treece'a, Raula Talmara, Theodorę Pavlovitch.

W 2021 roku realizowała staż w Chórze Kameralnym Uniwersytetu Muzycznego w Mannheim pod okiem prof. Haralda Jersa. Jako wokalistka Chóru Europejskiego reprezentowała Polskę na Festiwalu Europa Cantat 2021 w Ljublianie (Słowenia).

Obecnie pełni rolę dyrygenta dwóch zespołów w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Wykłada w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie jest również dyrygentem-asystentem w Chórze Kameralnym (dyr. Marek Gandecki). Pełni też funkcję drugiego dyrygenta Chóru Kameralnego „Dysonans" (dyr. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz) oraz współtworzy Zespół Wokalny „Affectus" (kier. art. Tomasz Karwański).

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Polska

#poznanwpiera