Uczestnicy 2019

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

Chór Uniwersytetu z Péczu - Pécz, Węgry
Dyrygent: prof. dr hab. Tamás Lakner

 

 

 

Chór Uniwersytetu z Péczu - Pécz, Węgry

 

Chór Uniwersytetu w Peczu powstał w 1997 roku. Jego poprzednik, Chór Mieszany Kolegium Nauczycielskiego w Peczu, prowadzony przez laureata Nagrody Liszta, Auréla Tillaia, zdobył m.in. pierwszą nagrodę na międzynarodowych konkursach w Arezzo, Gorizii, Debreczynie, w konkursie BBC „Let the Peoples Sing”. Od września 2014 roku chórem kieruje laureat nagrody Liszta i Nagrody Dziedzictwa Węgier, prof. dr hab. Tamás Lakner.

W grudniu 2014 roku chór wykonał Mesjasza Haendla w Peczu oraz w Chorwacji. W maju 2015 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chórów Uniwersyteckich w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji oraz złoty medal w 2016 roku na Festiwalu Europejskiej Muzyki Młodzieżowej w Neerpelt w Belgii.

Chór Uniwersytetu w Peczu miał zaszczyt być gospodarzem i oficjalnym chórem 19. edycji festiwalu Europa Cantat, który odbył się w dniach 24 lipca-2 sierpnia 2015 roku w Peczu. Śpiewacy chóru mają doświadczenie w wykonywaniu utworów muzyki współczesnej; przykładowo, w 2017 roku zespół mógł pochwalić się dwoma występami oratoryjnymi: w Peczu i w Budapeszcie. W tym samym roku chór odbył dwutygodniową trasę koncertową po Chinach. Poza koncertami odbywały się również kursy mistrzowskie w kilku miastach Chin, we współpracy z takimi instytucjami jak: Uniwersytet Jinjiang, Uniwersytet w Taiyuan, Dyrekcję Edukacyjną w Pekinie i Uniwersytet Qing Hua w Pekinie.

W lipcu 2018 roku chór był gościem specjalnym XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Chinach, w październiku natomiast zaśpiewał w osławionej Musikvereinssaal w Wiedniu, wykonując Niemieckie Requiem Brahmsa. W grudniu roku 2018 zespół występował na koncercie inauguracyjnym Festiwalu Muzyki Świątecznej w Zagrzebiu.

 

wegry dyrygent

Prof. dr hab. Tamás Laknerdziekan Wydziału Muzyki i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu w Peczu, studiował dyrygenturę chóralną na Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie. Jego praca doktorska była poświęcona literaturze chóralnej dla dzieci po śmierci Zoltana Kodálya. Obecnie jest profesorem dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie w Peczu, gdzie uczy metody Kodálya i dyrygentury chóralnej. Prowadząc chór męski Béla Bartók, Chór Uniwersytetu w Peczu i zespół Bach Vocal Ensemble, zdobył łącznie 63 nagrody na różnych międzynarodowych konkursach chóralnych.

Chór męski Béla Bartók ma w swoim dorobku kilka nagrań płytowych, w tym m.in. płyta „Zoltán Kodály – utwory chóralne na głosy męskie (wydanie kompletne)”, będąca światową premierą wydawnictwa Hungaroton Classic. Tamás Lakner bardzo często jest zapraszany do zasiadania w jury konkursów chóralnych oraz do prowadzenia warsztatów na międzynarodowych festiwalach chóralnych. Jego wykłady dla zagranicznych uczelni obejmują szeroki zakres tematów, takich jak: „Nowoczesność Kodályowskiej pedagogiki muzycznej” (Uniwersytet Columbia w Kanadzie), „Spójność i związek sztuki chóralnej z pedagogiką Kodálya” (Uniwersytet San Jose w Mendozie, Argentyna), „Rozwój osobowości poprzez sztukę chóralną Kodálya” (Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze, Słowacja) czy też „Kompozycje Kodálya na chóry męskie” (Amerykańskie Stowarzyszenie Dyrygentów Chóralnych, Uniwersytet Beihang w Pekinie, Uniwersytet Sao Paolo w Brazylii).

wegry2

Oprócz wielu innych nagród, takich jak Nagroda Artisjus i Nagroda dla Dyrygentów Związku Węgierskich Chórów i Orkiestr, prof. Lakner został uhonorowany pamiątkową tabliczką im. Béli Bartóka i nagrodą Liszta – najwyższymi odznaczeniami dla muzyków chóralnych na Węgrzech. Jest również laureatem Nagrody Dziedzictwa Węgier i założycielem oraz dyrektorem artystycznym festiwali Pécs Cantat i European Convivial Wine Song Festival. Jest członkiem Komitetu Artystycznego XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Chinach.

 

Dr. Péter HOPPÁL jest adiunktem na Wydziale Muzyki i Sztuk Wizualnych Uniwersytu w Pécs. Od 2017 roku uczy studentów dyrygentury. W latach w latach 2014–2018 pełnił funkcję sekretarza stanu ds. Kultury Republiki Węgierskiej w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich.

 


Uniwersytet w Péczu, Węgry

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals