Uczestnicy 2019

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya w Illinois, USA
Dyrygent:  dr J. Scott Ferguson

 

 

 

Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya w Illinois, USA

https://www.iwu.edu/music/ensembles/co-choir/

 

Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya w Illinois od wielu lat prezentuje najwyższy poziom wykonawczy podczas występów na uniwersytecie oraz dorocznych tras koncertowych. Misją chóru jest przybliżanie publiczności muzyki sakralnej i świeckiej poprzez wykonywanie utworów należących do kanonu chóralistyk ostatnich sześciuset lati. Swoją pierwszą międzynarodową trasę koncertową zespół odbył w 2000 roku do Włoch, a od tego czasu koncertował na Litwie i Łotwie, w Rosji, Estonii, Hiszpanii, Niemczech, Francji i w Polsce. Chór wystąpił na konferencji Illinois Music Education w roku 2000, 2005, 2012 i 2015 oraz podczas Konferencji Środkowo-Północnego Oddziału Amerykańskiego Stowarzyszenia Dyrygentów (ACDA) w 2008 i 2012 roku.

Wspominając współpracę Chóru Akademickiego Uniwersytetu Wesleya z The King’s Singers w 2011 roku, kontratenor John Hurley powiedział o zespole, że był to jeden z najlepszych zespołów uniwersyteckich, jaki słyszał podczas swoich tournee z The King’s Singers. Estoński dyrygent Heli Jürgenson chwalił ich za „czystą intonację, piękną i stabilną harmonię, różnorodność akcentów i szeroką skalę dynamiczną". Oto co powiedział czeski dyrygent Jiří Kolář: „Byłem pod ogromnym wrażeniem doskonałej intonacji, precyzji rytmu i niesamowitej interpretacji utworów należących do różnych epok i gatunków".

Chór prowadzi „IWU Choral Commission Series”, najstarszą uniwersytecką serię wydawniczą w USA, która w ciągu ostatnich 68 lat pozwoliła dodać do repertuaru chóralnego wiele istotnych dzieł oraz zaowocowała licznymi ważnymi prawykonaniami na Uniwersytecie Wesleya w Illinois.

Chór prowadzi „IWU Choral Commission Series”, najstarszą uniwersytecką serię wydawniczą w USA, która w ciągu ostatnich 68 lat pozwoliła dodać do repertuaru chóralnego wiele istotnych dzieł oraz zaowocowała licznymi ważnymi prawykonaniami na Uniwersytecie Wesleya w Illinois.

 

J. Scott Ferguson jest wykładowcą na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu Illinois i dyrektorem ds. działalności chóralnej na Uniwersytecie Wesleya w Illinois, gdzie prowadzi Chór Akademicki i Chór Uniwersytecki, a także wykłada śpiew studyjny, dyrygenturę chóralną oraz literaturę chóralną. Dr Ferguson ukończył studia licencjackie w Konserwatorium Oberlin w klasie organów. Następnie ukończył studia magisterskie z dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, uzyskując tytuł magistra sztuk pięknych i kontynuował edukację na Uniwersytecie Wisconsin w Madison, gdzie otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Studiował dyrygenturę chóralną u Roberta Fontanny’ego, Josepha Husztiego, Daniela Moe’a i Howarda Swana.

Prowadzone przez dr. Fergusona chóry koncertowały po Stanach Zjednoczonych i Europie, a także występowały na konferencjach ACDA i NAfME na szczeblu stanowym oraz regionalnym. Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya współpracował z Orchid Ensemble z Vancouver i dwukrotnie występował z The King's Singers – w ostatnim projekcie prezentując dzieło specjalnie zamówione do wykonania przez obydwa zespoły. Dr Ferguson jest uznanym prowadzącym warsztatów z doskonalenia śpiewu chóralnego, często zasiada też w jury międzynarodowych festiwali i konkursów chóralnych. Ponadto wykładał w Stanach Zjednoczonych, Europie i Ameryce Południowej. Publikował artykuły na temat słowackiej muzyki chóralnej w czasopiśmie „ACDA Choral Journal”, jest też jednym z autorów i redaktorem „Slovak Choral Series”, wydawanej przez Alliance Publications.  

  

Illinois Wesleyan University, USA

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals