Uczestnicy 2019

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya w Illinois, USA
Dyrygent:  dr J. Scott Ferguson

 

 

 

Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya w Illinois, USA

https://www.iwu.edu/music/ensembles/co-choir/

 

Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya w Illinois od wielu lat prezentuje najwyższy poziom wykonawczy podczas występów na uniwersytecie oraz dorocznych tras koncertowych. Misją chóru jest przybliżanie publiczności muzyki sakralnej i świeckiej poprzez wykonywanie utworów należących do kanonu chóralistyk ostatnich sześciuset lati. Swoją pierwszą międzynarodową trasę koncertową zespół odbył w 2000 roku do Włoch, a od tego czasu koncertował na Litwie i Łotwie, w Rosji, Estonii, Hiszpanii, Niemczech, Francji i w Polsce. Chór wystąpił na konferencji Illinois Music Education w roku 2000, 2005, 2012 i 2015 oraz podczas Konferencji Środkowo-Północnego Oddziału Amerykańskiego Stowarzyszenia Dyrygentów (ACDA) w 2008 i 2012 roku.

Wspominając współpracę Chóru Akademickiego Uniwersytetu Wesleya z The King’s Singers w 2011 roku, kontratenor John Hurley powiedział o zespole, że był to jeden z najlepszych zespołów uniwersyteckich, jaki słyszał podczas swoich tournee z The King’s Singers. Estoński dyrygent Heli Jürgenson chwalił ich za „czystą intonację, piękną i stabilną harmonię, różnorodność akcentów i szeroką skalę dynamiczną". Oto co powiedział czeski dyrygent Jiří Kolář: „Byłem pod ogromnym wrażeniem doskonałej intonacji, precyzji rytmu i niesamowitej interpretacji utworów należących do różnych epok i gatunków".

Chór prowadzi „IWU Choral Commission Series”, najstarszą uniwersytecką serię wydawniczą w USA, która w ciągu ostatnich 68 lat pozwoliła dodać do repertuaru chóralnego wiele istotnych dzieł oraz zaowocowała licznymi ważnymi prawykonaniami na Uniwersytecie Wesleya w Illinois.

Chór prowadzi „IWU Choral Commission Series”, najstarszą uniwersytecką serię wydawniczą w USA, która w ciągu ostatnich 68 lat pozwoliła dodać do repertuaru chóralnego wiele istotnych dzieł oraz zaowocowała licznymi ważnymi prawykonaniami na Uniwersytecie Wesleya w Illinois.

 

J. Scott Ferguson jest wykładowcą na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu Illinois i dyrektorem ds. działalności chóralnej na Uniwersytecie Wesleya w Illinois, gdzie prowadzi Chór Akademicki i Chór Uniwersytecki, a także wykłada śpiew studyjny, dyrygenturę chóralną oraz literaturę chóralną. Dr Ferguson ukończył studia licencjackie w Konserwatorium Oberlin w klasie organów. Następnie ukończył studia magisterskie z dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, uzyskując tytuł magistra sztuk pięknych i kontynuował edukację na Uniwersytecie Wisconsin w Madison, gdzie otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Studiował dyrygenturę chóralną u Roberta Fontanny’ego, Josepha Husztiego, Daniela Moe’a i Howarda Swana.

Prowadzone przez dr. Fergusona chóry koncertowały po Stanach Zjednoczonych i Europie, a także występowały na konferencjach ACDA i NAfME na szczeblu stanowym oraz regionalnym. Chór Akademicki Uniwersytetu Wesleya współpracował z Orchid Ensemble z Vancouver i dwukrotnie występował z The King's Singers – w ostatnim projekcie prezentując dzieło specjalnie zamówione do wykonania przez obydwa zespoły. Dr Ferguson jest uznanym prowadzącym warsztatów z doskonalenia śpiewu chóralnego, często zasiada też w jury międzynarodowych festiwali i konkursów chóralnych. Ponadto wykładał w Stanach Zjednoczonych, Europie i Ameryce Południowej. Publikował artykuły na temat słowackiej muzyki chóralnej w czasopiśmie „ACDA Choral Journal”, jest też jednym z autorów i redaktorem „Slovak Choral Series”, wydawanej przez Alliance Publications.  

  

Illinois Wesleyan University, USA

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo