Uczestnicy 2019

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

Chór Kameralny Instytutu Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie, Ukraina
Dyrygent: Zoja Tomson

 

 

 

Chór Kameralny Instytutu Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie

 https://www.facebook.com/Glier.chamber.choir/

 

W 2020 roku Chór Kameralny Instytutu Muzycznego im. Reinholda Glière'a w Kijowie będzie świętował okrągłą dwudziestą rocznicę powstania. Członkami zespołu są studenci instytutu oraz szkół średnich; najmłodszy z chórzystów ma 15 lat. 

Do obszernego repertuaru zespołu zaliczają się dzieła należące do kanonu muzyki poważnej i utwory kompozytorów współczesnych. Obejmuje on kompozycje świeckie, jak i sakralne, pochodzące z różnych epok, krajów i stylistyk. Obok klasyki literatury chóralnej XVI-XXI wieku, chór często śpiewa również prawykonania utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów ukraińskich. Od wielu lat zespół związany jest twórczą przyjaźnią z kompozytorem Wiktorem Stepurką.

Chór daje wiele koncertów w Kijowie oraz innych miastach Ukrainy. Otrzymał bardzo wysokie noty od jury festiwalów i konkursów muzyki chóralnej w Polsce, Bułgarii i Serbii, z których przywiózł rozmaite trofea. Należą do nich: Grand Prix i nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora serbskiego na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Serbii oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora bułgarskiego zdobyta na XXIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Geny Dimitrowej w Bułgarii.

Chór Kameralny Instytutu Muzycznego im. Reinholda Glière'a w Kijowie brał udział w międzynarodowych festiwalach Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy: „Muzyczne premiery sezonu” i „Kiev Music Fest”, XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” w Poznaniu, „Spotkaniach wielkanocnych” w Kijowie oraz wielu innych.


Zoja Tomson - dyrektor artystyczny i założyciel Chóru Kameralnego, nagradzana za swój wkład w rozwój sztuki ukraińskiej. Studiowała w Konserwatorium Nowosybirskim i Rostowskim. Pracuje jako wykładowca w Instytucie Muzycznym im. R. Gliera w Kijowie. Wraz z chórem aktywnie koncertuje, prowadziła też kursy mistrzowskie dla chórmistrzów.

Zoja Tomson ma w swoim dorobku wiele nagród: nagrodę prezydenta Kijowa "Za znaczący osobisty wkład w rozwój kultury narodowej i sztuki", nagrodę Gabinetu Ministrów Ukrainy "za znaczący osobisty wkład w rozwój ukraińskiej kultury oraz profesjonalizm", a także wiele nagród dla najlepszego dyrygenta na różnych festiwalach chóralnych. Decyzją Rady Akademickiej Państwowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego na Ukrainie Zoja Tomson otrzymała zaszczytne odznaczenie - „Order za wybitne osiągnięcia w sztuce muzycznej". Była też wielokrotnie nagradzana tytułem “Najlepszy dyrygent” na różnych festiwalach.   I
nstytut Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie, Ukraina

 

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals