Uczestnicy 2019

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

Chór Kameralny Instytutu Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie, Ukraina
Dyrygent: Zoja Tomson

 

 

 

Chór Kameralny Instytutu Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie

 https://www.facebook.com/Glier.chamber.choir/

 

W 2020 roku Chór Kameralny Instytutu Muzycznego im. Reinholda Glière'a w Kijowie będzie świętował okrągłą dwudziestą rocznicę powstania. Członkami zespołu są studenci instytutu oraz szkół średnich; najmłodszy z chórzystów ma 15 lat. 

Do obszernego repertuaru zespołu zaliczają się dzieła należące do kanonu muzyki poważnej i utwory kompozytorów współczesnych. Obejmuje on kompozycje świeckie, jak i sakralne, pochodzące z różnych epok, krajów i stylistyk. Obok klasyki literatury chóralnej XVI-XXI wieku, chór często śpiewa również prawykonania utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów ukraińskich. Od wielu lat zespół związany jest twórczą przyjaźnią z kompozytorem Wiktorem Stepurką.

Chór daje wiele koncertów w Kijowie oraz innych miastach Ukrainy. Otrzymał bardzo wysokie noty od jury festiwalów i konkursów muzyki chóralnej w Polsce, Bułgarii i Serbii, z których przywiózł rozmaite trofea. Należą do nich: Grand Prix i nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora serbskiego na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Serbii oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora bułgarskiego zdobyta na XXIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Geny Dimitrowej w Bułgarii.

Chór Kameralny Instytutu Muzycznego im. Reinholda Glière'a w Kijowie brał udział w międzynarodowych festiwalach Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy: „Muzyczne premiery sezonu” i „Kiev Music Fest”, XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” w Poznaniu, „Spotkaniach wielkanocnych” w Kijowie oraz wielu innych.


Zoja Tomson - dyrektor artystyczny i założyciel Chóru Kameralnego, nagradzana za swój wkład w rozwój sztuki ukraińskiej. Studiowała w Konserwatorium Nowosybirskim i Rostowskim. Pracuje jako wykładowca w Instytucie Muzycznym im. R. Gliera w Kijowie. Wraz z chórem aktywnie koncertuje, prowadziła też kursy mistrzowskie dla chórmistrzów.

Zoja Tomson ma w swoim dorobku wiele nagród: nagrodę prezydenta Kijowa "Za znaczący osobisty wkład w rozwój kultury narodowej i sztuki", nagrodę Gabinetu Ministrów Ukrainy "za znaczący osobisty wkład w rozwój ukraińskiej kultury oraz profesjonalizm", a także wiele nagród dla najlepszego dyrygenta na różnych festiwalach chóralnych. Decyzją Rady Akademickiej Państwowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego na Ukrainie Zoja Tomson otrzymała zaszczytne odznaczenie - „Order za wybitne osiągnięcia w sztuce muzycznej". Była też wielokrotnie nagradzana tytułem “Najlepszy dyrygent” na różnych festiwalach.   I
nstytut Muzyki im. Reinholda Gliѐre’a w Kijowie, Ukraina

 

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo