Uczestnicy 2019

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

Chór Akademicki UAM, Poznań, Polska
Dyrygent: prof. Beata Bielska

 

 

Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 amuchoir.poznan.pl

 

Chór Akademicki UAM to 50 lat kontynuowania chóralnych tradycji wielkopolski poprzez dzielenie się śpiewaczą pasją. Powstały w 1966 roku zespół początkowo zrzeszał pracowników i studentów jedynie macierzystej uczelni. Dziś jednak w jego kręgach odnaleźć można wszystkich tych, którzy swoim głosem i zaangażowaniem dali dowód szczerej chęci muzykowania. Prowadzony był przez wybitne osobowości chóralistyki, począwszy od Zdzisława Szostaka przez Stanisława Kulczyńskiego, Henryka Górskiego i Antoniego Grochowalskiego aż do Jacka Sykulskiego, znanego poznańskiego kompozytora, aranżera i dyrygenta. Jesienią 2010 roku miejsce Sykulskiego objęła jego wieloletnia asystentka – Beata Bielska, absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Muzyki Kościelnej.

Unikalne brzmienie chóru to efekt eksperymentowania z muzyczną materią, jakiego od początku prowadzenia zespołu podejmuje się Beata Bielska. Podczas licznych koncertów, które prowadzi, chór wykorzystuje wszelkie możliwości najdoskonalszego instrumentu muzycznego, jakim jest ludzki głos. Różnorodne projekty symfoniczne, również i te bardziej rozrywkowe (Tribute to Michael Jackson we współpracy z Jackiem Piskorzem, Kubą Badachem, Natalią Kukulską, Piotrem Cugowskim i Anią Dąbrowską czy projekt Audiofeels On the Rocks) oraz nietuzinkowe przedsięwzięcia artystyczne (koncert z Aleksandrą Kurzak i Roberto Alagna w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w ramach projektu Singing Europe 2016 czy koncert „Tu zaczęła się Polska” z udziałem Placido Domingo) to tylko niewielka część chóralnego życia.

Wśród zdobytych przez chór nagród i wyróżnień warto wymienić chociażby pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu Ohrid Choir Festival w Macedonii, pierwsze miejsce w kategorii Chórów Akademickich oraz Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Chorus Inside w Chorwacji czy pierwsze nagrody w kategoriach: muzyka sakralna, muzyka rozrywkowa oraz najlepszy chór akademicki na międzynarodowym festiwalu Canco Mediterrania w Hiszpanii.

Występy Chóru Akademickiego UAM wyróżniają się spośród całego bogactwa polskiej tradycji śpiewu chóralnego. Kreatywność, chęć tworzenia i rozwoju to coś, co łączy wszystkich członków zespołu. Nadrzędną ideą – artystycznym credo dyrygentki i wszystkich śpiewaków jest niesienie radości poprzez śpiew oraz dzielenie się swoją pasją. Muzyka z serca do serca!

 

Dyrygent, wokalistka i pedagog. Beata Bielska ukończyła poznańską Akademię Muzyczną imienia Ignacego Jana Paderewskiego na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w klasie profesor Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz. Jest absolwentką Publicznej Szkoły Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Olsztynie, w której uczyła się w klasie wiolonczeli pod okiem profesora Józefa Bartkowskiego. Swój pierwszy zespół założyła, mając zaledwie 14 lat. Po wyjeździe do Poznania rozpoczęła studia na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza, na Wydziale Historycznym oraz naukę w Policealnym Studium Piosenkarskim im. Czesława Niemena. Wkrótce potem stała się członkiem i solistką Chóru Akademickiego UAM, kierowanego wówczas przez Jacka Sykulskiego. Jednocześnie była asystentką w Poznańskim Chórze Chłopięcym oraz prowadziła zajęcia w Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu.

W 2010 roku, po wielu latach asystentury, została dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego UAM. Kreując swą własną wizję artystyczną, Beata Bielska nawiązuje do tradycji brzmieniowych zespołu.

   
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals