Uczestnicy 2017

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Chór Kameralny Uniwersytetu Południowej Indiany, Evansville, Stany Zjednoczone
Dyrygent: Prof. Daniel R. Craig

 

 

 

Chór Kameralny Uniwersytetu Południowej Indiany, Evansville, Stany Zjednoczone

 www.usi.edu

 

Chór Kameralny USI pod dyrekcją Daniela R. Craiga stawia sobie za cel reprezentować Uniwersytet Południowej Indiany jako ambasadorowie śpiewu. Chór występuje na terenie całych Stanów Zjednoczonych, odbywał również trasy koncertowe w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Irlandii. Zespół, złożony ze studentów najróżniejszych kierunków, promuje najwyższej jakości wykonania eklektycznej muzyki chóralnej w artystycznej oprawie. Szeroki repertuar chóru obejmuje kompozycje od średniowiecznych kolęd i madrygałów, przez repertuar klasyczny i romantyczny, po współczesne aranżacje liturgicznych i świeckich utworów chóralnych. Organizowany corocznie przez Chór Kameralny USI festiwal "http://www.usi.edu/libarts/madrigals/ "Madrigal Feaste” jest dobrze znany w stanach Indiana, Illinois i Kentucky jako doskonałe połączenie poruszającej muzyki, kostiumów z epoki, pysznego jedzenia i dowcipnych krotochwil. Zespół współpracował również z regionalnymi orkiestrami, a także wystąpił w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. W 2016 r. zdobył nagrodę w głównym konkursie Międzynarodowego Festiwalu Chórów Hrabstwa Mayo w Castlebar w Irlandii. Udział w festiwalu „Universitas Cantat” to czwarta wizyta chóru w Polsce.

 

Daniel R. Craig już od dwudziestu sześciu lat pracuje na wydziale muzycznym Uniwersytetu Południowej Indiany jako profesor i dyrektor do spraw działalności muzycznej. Jest dyrygentem Chóru Kameralnego USI i Chóru Żeńskiego USI, wykładowcą historii muzyki oraz dyrektorem festiwalu „Madrigal Feaste”. Pod jego kierownictwem Chór Kameralny USI zdobył rozgłos dzięki występom w Polsce, Niemczech, Irlandii, Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych.

W 2007 prof. Craig otrzymał od macierzystej uczelni nagrodę wydziału za osiągnięcia badawcze i artystyczne oraz grant College of Liberal Arts, umożliwiający podjęcie badań nad tradycyjnymi pieśniami irlandzkimi w Irlandii. W latach 2008-2016 w ramach autorskiego projektu SEANNOS PROJECT prof. Craig odbył kilka podróży do Irlandii. W 2016 roku prowadzony przez niego Chór Kameralny USI zdobył pierwszą nagrodę w głównym konkursie Międzynarodowego Festiwalu Chórów Hrabstwa Mayo w Castlebar w Irlandii. W wykonywanym wówczas repertuarze znajdowało się kilka pieśni w języku irlandzkim skomponowanych przez samego dyrygenta. W roku 2011 we współpracy z Chórem Kameralnym Uniwersytetu w Evansville oraz kilkoma innymi zespołami Chór Kameralny USI wykonał Mszę Czasu Wojny Haydna w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Daniel Craig przygotował również chór do wykonania we współpracy z innymi zespołami II Symfonii Mahlera „Zmartwychwstanie”, Glorii Poulenca oraz IX Symfonii Beethovena.

W 1997 roku w Malborku prof. Craig otrzymał nagrodę International Arts Prize z rąk Ministra Kultury RP za wkład w promowanie muzyki polskiej w Stanach Zjednoczonych. Do innych jego osiągnięć należą granty USI umożliwiające podróże, badania oraz działalność artystyczną, nagroda Wydziału Roku przyznawana przez samorząd studentów USI oraz nagroda Rady ds. Sztuki Południowej Indiany dla hrabstwa Vanderburgh w stanie Indiana, przyznana w roku 2012. 

Prowadzone przez niego chóry zyskały uznanie w Polsce i Irlandii za pracę mającą na celu promowanie postawy życzliwości i dobrej woli oraz wspieranie międzynarodowych akcji charytatywnych działalnością muzyczną. Utwory skomponowane przez Daniela Craiga wykonywane są w kościołach, katedrach i na salach koncertowych w USA oraz za granicą. Publikował również w czasopiśmie „Choral Journal” Amerykańskiego Stowarzyszenia Dyrygentów Chóralnych, w sekcji sztuki religijnej Stowarzyszenia Muzyków Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego oraz na stronach internetowych Głównej Rady Apostolstwa Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego.

Prof. Craig jest również od dwudziestu jeden lat dyrektorem muzycznym w Zjednoczonym Kościele Metodystycznym Old North w Evansville, gdzie dyryguje Chórem Prezbiterialnym i jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną nabożeństw. Podczas swojej pracy dla Old North prowadził również Chór Ekumeniczny w Evansville, zrzeszający wokalistów z czterdziestu miejscowych kościołów. Od trzydziestu lat prof. Craig zajmuje się oprawą muzyczną nabożeństw i mszy dla Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, Kościoła Prezbiteriańskiego, Kościołów Chrystusowych oraz Kościoła Katolickiego.

Prof. Craig ukończył studia pierwszego stopnia na kierunku śpiew i dyrygentura na Uniwersytecie Stanowym w Murray (1986) oraz studia drugiego stopnia na Uniwersytecie Illinois na kierunku dyrygentura chóralna (1989). Śpiew i dyrygenturę studiował pod kierunkiem dr. Carla Rogersa, dr. Ronalda Hedlunda, Roberta K. Barra, dr. Bruce’a Chamberlaina, dr. Paula Vermela, dr. Dona V Mosesa, dr. Chestera Alwesa, dr Ann Howard Jones i dr. Geralda Welkera. Gościnnie dyrygował chórami State of Wyoming Community Chorus, the Casper All-City High School Chorus, chórem festiwalowym Grand Teton Music Festival oraz Chórem Kameralnym UAM. Prowadził warsztaty dla uniwersytetów, kościołów, chórów w szkołach muzycznych i chórów lokalnych w wielu regionach Stanów Zjednoczonych, a także w Kanadzie, Polsce i Irlandii.

Do największych pasji Davida Craiga należą: komponowanie, nagrywanie, tradycyjna ludowa muzyka irlandzka oraz fotografia. Oprócz tego prof. Craig w wolnym czasie uwielbia też łowić okonie. Jest mężem Clary Meadows Craig i ojcem jednej córki, Jennifer Anne.


  
Uniwersytet Południowej Indiany, USA

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals