Uczestnicy 2017

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego  Uniwersytetu w Niszu, Serbia
Dyrygent: Zoran Stanisavljević

 

 

Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego  Uniwersytetu w Niszu
 http://choirbranko.rs


Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu został założony w 1972 roku przez Radojicę Milosavljevicia-Icę. Przez wiele lat chór występował z sukcesami w całej Serbii, krajach byłej Jugosławii i Europie pod kierownictwem mgr Milorada Veljkovicia i mgr Slobodana Dejanovicia. W latach 1999-2012 obowiązki dyrektora artystycznego i dyrygenta pełniła dr Suzana Kostić, a w listopadzie 2012 roku pałeczkę przejął mgr Zoran Stanisavljević, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Niszu. Przez wszystkie lata istnienia chóru tworzyli go chórzyści i dyrygenci. Wielu z nich pozostawiło w zespole swój osobisty ślad. Łącznie przez chór przewinęło się około 2800 śpiewaków. Ich wspólna praca zespołowa przyczyniła się do długiej i obfitującej w sukcesy historii Chóru Akademickiego.

Chór zaprezentował efekty swojej pracy, uczestnicząc w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą (Holandia, Niemcy, Grecja, Macedonia, Francja Ukraina, Rosja, Słowenia, Bułgaria, Włochy, Austria, Republika Serbii, Słowacja, Turcja, Polska) i zdobywając liczne nagrody.

Do najważniejszych z nich należą:

- Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Dźwięki Czarnomorskie” w Balczyku (Bułgaria, 2016);
- Nagroda dla najlepszego chóru mieszanego podczas Międzynarodowego Festiwalu „Dźwięki Czarnomorskie” w Bałcziku (Bułgaria, 2016);
- Nagroda główna im. Vojislava Ilicia dla najlepszego dużego chóru na festiwalu "Chóry pośród fresków” w Belgradzie (Serbia, 2013);
- Wyróżnienie specjalne „za wirtuozerię wykonania dzieła i ogólne wrażenie” na VII Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Złota Wróżka” w Prijedorze (Serbia, 2007);
- Grand Prix na Międzynarodowym festiwalu „Brzmienie Moskwy” (Rosja, 2004);
- Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Jałcie (Ukraina, 2003);
- Dwa złote medale i nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowym w Made (Holandia, 1987). 

Zespół brał udział w wielu programach telewizyjnych, nagrał dwie płyty winylowe i cztery płyty CD.

 

Mgr Zoran Stanisavljević (ur. w 1972 roku) ukończył dyrygenturę w klasie prof. Jovana Šajnovicia w 2001 roku, a w 2006 roku – studia magisterskie w klasie prof. Jovana Šajnowicia i prof. Darinki Matić-Marowić na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie. W latach 1999-2004 był asystentem dyrygenta Chóru Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu. W 2004 r. założył Chór Żeński Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu. Wraz z tymi zespołami występował w Serbii, Słowenii, Macedonii, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, na Białorusi i we Włoszech. 

W sezonie 2002/2003 był zatrudniony jako asystent dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Niszu. W swojej karierze dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Armii Serbskiej „Stanislav Binički” w Belgradzie, Orkiestrą Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Niszu, Orkiestrą Kameralną Akademickiego Centrum Kulturalnego w Niszu, Orkiestrą Kameralną „Amoroso” w Leskovacu, Orkiestrą Kameralną „Impresja” w Niszu, Orkiestrą Kameralną „Nowa muzyka” w Niszu oraz Orkiestrą Kameralną „Imperio”, której był współzałożycielem w 2010 roku. 

Wraz z Chórem Żeńskim Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu Zoran Stanisavljević zdobył wiele nagród, m.in. złoty medal w kategorii „chóry żeńskie” na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Bijeljinie (Serbia, 2007), nagrodę za najlepszy program na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Niszu (Serbia, 2008) i pierwszą nagrodę w kategorii „chóry żeńskie” na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Mariborze (Słowenia, 2011). Został wybrany na instruktora emisji głosu podczas „Euro Choir” – Tygodnia Chóralnego Stowarzyszenia Chórów Europejskich, który w 2010 roku zorganizowano w Niszu. Współpracował z Teatrem Narodowym w Niszu i wraz z Chórem Żeńskim brał udział w kilku projektach filmowych. Był członkiem rady artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Niszu w latach 2004-2010. Od roku 2012 jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu. Do jego osiągnięć z tym zespołem zaliczają się dwie prestiżowe nagrody: nagroda główna im. Vojislava Ilicia dla najlepszego dużego chóru i najlepszego dyrygenta na festiwalu „Chóry pośród fresków” w Belgradzie (Serbia, 2013) i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Dźwięki Czarnomorskie” w Balczyku (Bułgaria, 2016). Ponadto jury Festiwalu „Dźwięki Czarnomorskie” uhonorowała go nagrodą dla najlepszego dyrygenta festiwalu, jak również nagrodą dla najlepszego chóru mieszanego festiwalu. Na polu współpracy międzynarodowej udało mu się nawiązać owocną współpracę z chórem „24” z Jorku w Wielkiej Brytanii oraz chórem Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego w Sofii w ramach projektu IPA. Z tym ostatnim zespołem wystąpił w Wiedniu i Perniku (Bułgaria) w roku 2013, w Tetowie (Macedonia, 2014), w Prijedorze (Serbia, 2014) i w Poznaniu (2015). 

Od 2012 roku jest związany z Orkiestrą Symfoniczną w Niszu jako dyrygent gościnny. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki w Niszu, na którym wykłada przedmioty takie jak wykonywanie partytur chóralnych oraz wiedza na temat instrumentów muzycznych. Jest również kierownikiem Katedry Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Niszu.


 Uniwersytet w Niszu, Serbia

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals