Uczestnicy 2017

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznań, Polska
Dyrygenci: dr Paweł Łuczak

 

 

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznań, Polska
 volantes.put.poznan.pl

 

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” został założony w 1999 roku przez Panią Monikę Kusz, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od momentu powstania działa pod patronatem Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. W jego skład wchodzą uzdolnieni muzycznie studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy Politechniki Poznańskiej i innych poznańskich uczelni, których połączyła jedna pasja – śpiewanie.

„Volantes Soni” występuje na ważnych uroczystościach odbywających się na Politechnice Poznańskiej. Promuje również uczelnię wzbogacając życie kulturalne Poznania, śpiewając na najważniejszych scenach miasta. Chór uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze udział w ich organizacji.

W zróżnicowanym repertuarze zespół posiada utwory o tematyce sakralnej oraz opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. „Volantes Soni” podejmuje także duże wyzwania artystyczne mierząc się z wielkimi formami wokalno – instrumentalnymi takimi jak „Missa Criolla” – Ariela Ramireza, „Quo Vadis” – Feliksa Nowowiejskiego, „Wesele lubelskie” – Tadeusza Szeligowskiego, Requiem d – moll W. A. Mozarta.

Stałym punktem działalności chóru są liczne międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy i festiwale chóralne, które odbywają się zarówno w kraju jak i za granicą. (Republika Czeska, Hiszpania, Bułgaria, Macedonia, Irlandia Północna). Owocują one licznymi nagrodami. Do ostatnich należą:

2016 – Pierwsze miejsce w kategorii chórów akademickich oraz wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór o tematyce „Pater Noster” na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu
2015 – Drugie miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim
2014 – „Złote Pasmo” na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Chojnicach
2013 – „Złoty Dyplom” i II miejsce w kategorii muzyki katalońskiej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – „Złoty Dyplom” w kategorii muzyki sakralnej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – „Złoty Dyplom” w kategorii muzyki ludowej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii.

Wielką wartością „Volantes Soni” jest rodzinna atmosfera panująca w zespole. W tradycję zdążyło się także wpisać humorystyczne przyjmowanie w szeregi „Volantesów” nowych pasjonatów muzyki. Nieoceniona jest również twórcza radość wnoszona do zespołu przez każdego śpiewaka. Od 2005 roku dyrygentem chóru jest wykładowca Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – dr Paweł Łuczak.

 

Paweł Łuczak 

Wszystkie szczeble edukacji artystycznej, od szkoły podstawowej do Akademii Muzycznej, przeszedł w Poznaniu. W 2004 roku ukończył studia (dyplom z wyróżnieniem) na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, w klasie dyrygentury prof. Przemysława Pałki w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu a w 2010 roku ukończył studia magisterskie na wydziale wokalnym tej akademii w klasie prof. Andrzeja Ogórkiewicza. W latach 2004-2006 odbył Podyplomowe Studia Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.W 2013 roku ukończył kurs mistrzowski dla dyrygentów chóralnych: International Conducting Masterclass w Marktoberdorf w Niemczech. W maju 2015 obronił doktorat na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 2000 roku jest dyrygentem Chóru Parafii Farnej w Poznaniu a od 2005 roku pełni funkcję dyrygenta Chóru Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, z którymi zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Zajmuje się też działalnością dydaktyczną wśród Polaków mieszkających za granicą, współpracując ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oddział w Koszalinie i w Poznaniu. Od 2006 roku jest asystentem dyrygenta Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Przemysława Pałki. Jest także laureatem wielu nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta konkursów i festiwali chóralnych Od 2012 roku Paweł Łuczak jest nauczycielem akademickim w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.


Politechnika Poznańska, Polska

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals