Uczestnicy 2017

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznań, Polska
Dyrygenci: dr Paweł Łuczak

 

 

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznań, Polska
 volantes.put.poznan.pl

 

Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” został założony w 1999 roku przez Panią Monikę Kusz, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od momentu powstania działa pod patronatem Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. W jego skład wchodzą uzdolnieni muzycznie studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy Politechniki Poznańskiej i innych poznańskich uczelni, których połączyła jedna pasja – śpiewanie.

„Volantes Soni” występuje na ważnych uroczystościach odbywających się na Politechnice Poznańskiej. Promuje również uczelnię wzbogacając życie kulturalne Poznania, śpiewając na najważniejszych scenach miasta. Chór uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze udział w ich organizacji.

W zróżnicowanym repertuarze zespół posiada utwory o tematyce sakralnej oraz opracowania muzyki ludowej i rozrywkowej. „Volantes Soni” podejmuje także duże wyzwania artystyczne mierząc się z wielkimi formami wokalno – instrumentalnymi takimi jak „Missa Criolla” – Ariela Ramireza, „Quo Vadis” – Feliksa Nowowiejskiego, „Wesele lubelskie” – Tadeusza Szeligowskiego, Requiem d – moll W. A. Mozarta.

Stałym punktem działalności chóru są liczne międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy i festiwale chóralne, które odbywają się zarówno w kraju jak i za granicą. (Republika Czeska, Hiszpania, Bułgaria, Macedonia, Irlandia Północna). Owocują one licznymi nagrodami. Do ostatnich należą:

2016 – Pierwsze miejsce w kategorii chórów akademickich oraz wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór o tematyce „Pater Noster” na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu
2015 – Drugie miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim
2014 – „Złote Pasmo” na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Chojnicach
2013 – „Złoty Dyplom” i II miejsce w kategorii muzyki katalońskiej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – „Złoty Dyplom” w kategorii muzyki sakralnej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii
2013 – „Złoty Dyplom” w kategorii muzyki ludowej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii.

Wielką wartością „Volantes Soni” jest rodzinna atmosfera panująca w zespole. W tradycję zdążyło się także wpisać humorystyczne przyjmowanie w szeregi „Volantesów” nowych pasjonatów muzyki. Nieoceniona jest również twórcza radość wnoszona do zespołu przez każdego śpiewaka. Od 2005 roku dyrygentem chóru jest wykładowca Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – dr Paweł Łuczak.

 

Paweł Łuczak 

Wszystkie szczeble edukacji artystycznej, od szkoły podstawowej do Akademii Muzycznej, przeszedł w Poznaniu. W 2004 roku ukończył studia (dyplom z wyróżnieniem) na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, w klasie dyrygentury prof. Przemysława Pałki w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu a w 2010 roku ukończył studia magisterskie na wydziale wokalnym tej akademii w klasie prof. Andrzeja Ogórkiewicza. W latach 2004-2006 odbył Podyplomowe Studia Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.W 2013 roku ukończył kurs mistrzowski dla dyrygentów chóralnych: International Conducting Masterclass w Marktoberdorf w Niemczech. W maju 2015 obronił doktorat na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 2000 roku jest dyrygentem Chóru Parafii Farnej w Poznaniu a od 2005 roku pełni funkcję dyrygenta Chóru Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, z którymi zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Zajmuje się też działalnością dydaktyczną wśród Polaków mieszkających za granicą, współpracując ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oddział w Koszalinie i w Poznaniu. Od 2006 roku jest asystentem dyrygenta Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Przemysława Pałki. Jest także laureatem wielu nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta konkursów i festiwali chóralnych Od 2012 roku Paweł Łuczak jest nauczycielem akademickim w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.


Politechnika Poznańska, Polska

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo