Uczestnicy 2015

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

Chór Uniwersytetu w Johannesburgu, RPA
Dyrygent: Renette Bouwer

 

 

Chór Uniwersytetu w Johannesburgu, RPA
 www.uj.ac.za/arts


Chór Uniwersytetu w Johannesburgu (UJ) jest zespołem, którego repertuar oddaje fascynującą różnorodność etniczną i językową Miasta Złota, łącząc wyrafinowaną muzykę europejską z gorącymi afrykańskim rytmami. Chór tworzą amatorzy, w większości studenci ekonomii. Zespół powstał na początku 2005 roku z połączenia dwóch chórów działających przy Uniwersytecie Rand Afrikaans – RAU Choir i RAU Chorale. Już w listopadzie i grudniu 2006 roku odbyło się tournée. Zespół koncertował w Czechach, Austrii, Niemczech, Liechtensteinie, Belgii i Holandii. Otrzymał złotą nagrodę na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2006) oraz nagrodę specjalną jury za osiągnięcia w dziedzinie wielokulturowości. Chór UJ zwyciężył w kategorii „muzyka tradycyjna” na dwóch międzynarodowych konkursach chóralnych w 2008 roku i był jedynym zespołem z RPA, który wystąpił na VIII Światowym Sympozjum Chóralnym w Kopenhadze. Wśród najciekawszych projektów chóru są: wykonanie mszy The Armed Man – A Mass for Peace w 2007 roku w Johanessburgu oraz Stabat Mater w 2010 roku w Carnegie Hall w Nowym Jorku pod dyrekcją samego kompozytora Karla Jenkinsa.

 

Zespołem kieruje Renette Bouwer – kompozytorka i chórmistrz (studia na Uniwersytecie w Pretorii, Uniwersytecie Południowoafrykańskim i Uniwersytecie Stellenboscha). Zasiada ona w jury konkursu chórów szkolnych „Applous”, organizowanego przez Stowarzyszenie Języka i Kultury Afrykanerskiej. Weszła także w skład jury Międzynarodowych Mistrzostw Chórów, które odbyły się w Cincinnati (2012 r.) oraz w Rydze (2014 r.). W roku 2012 Renette Bouwer otrzymała nagrodę specjalną Stowarzyszenia Języka i Kultury Afrykanerskiej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie południowoafrykańskiej chóralistyki. Jej aranżacje chóralne śpiewają zespoły na całym świecie. Artystka ma na swoim koncie ponad 15 albumów, zarówno solowych, jak i nagranych we współpracy z chórami i zespołami wokalnymi (7 albumów wraz z Chórem Uniwersytetu w Johannesburgu).


  Uniwersytet w Johannesburgu, RPA

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwspiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo