Uczestnicy 2015

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

Chór Uniwersytetu w Johannesburgu, RPA
Dyrygent: Renette Bouwer

 

 

Chór Uniwersytetu w Johannesburgu, RPA
 www.uj.ac.za/arts


Chór Uniwersytetu w Johannesburgu (UJ) jest zespołem, którego repertuar oddaje fascynującą różnorodność etniczną i językową Miasta Złota, łącząc wyrafinowaną muzykę europejską z gorącymi afrykańskim rytmami. Chór tworzą amatorzy, w większości studenci ekonomii. Zespół powstał na początku 2005 roku z połączenia dwóch chórów działających przy Uniwersytecie Rand Afrikaans – RAU Choir i RAU Chorale. Już w listopadzie i grudniu 2006 roku odbyło się tournée. Zespół koncertował w Czechach, Austrii, Niemczech, Liechtensteinie, Belgii i Holandii. Otrzymał złotą nagrodę na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2006) oraz nagrodę specjalną jury za osiągnięcia w dziedzinie wielokulturowości. Chór UJ zwyciężył w kategorii „muzyka tradycyjna” na dwóch międzynarodowych konkursach chóralnych w 2008 roku i był jedynym zespołem z RPA, który wystąpił na VIII Światowym Sympozjum Chóralnym w Kopenhadze. Wśród najciekawszych projektów chóru są: wykonanie mszy The Armed Man – A Mass for Peace w 2007 roku w Johanessburgu oraz Stabat Mater w 2010 roku w Carnegie Hall w Nowym Jorku pod dyrekcją samego kompozytora Karla Jenkinsa.

 

Zespołem kieruje Renette Bouwer – kompozytorka i chórmistrz (studia na Uniwersytecie w Pretorii, Uniwersytecie Południowoafrykańskim i Uniwersytecie Stellenboscha). Zasiada ona w jury konkursu chórów szkolnych „Applous”, organizowanego przez Stowarzyszenie Języka i Kultury Afrykanerskiej. Weszła także w skład jury Międzynarodowych Mistrzostw Chórów, które odbyły się w Cincinnati (2012 r.) oraz w Rydze (2014 r.). W roku 2012 Renette Bouwer otrzymała nagrodę specjalną Stowarzyszenia Języka i Kultury Afrykanerskiej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie południowoafrykańskiej chóralistyki. Jej aranżacje chóralne śpiewają zespoły na całym świecie. Artystka ma na swoim koncie ponad 15 albumów, zarówno solowych, jak i nagranych we współpracy z chórami i zespołami wokalnymi (7 albumów wraz z Chórem Uniwersytetu w Johannesburgu).


  Uniwersytet w Johannesburgu, RPA

Uczestnicy Universitas Cantat 2015


KONTAKT

 

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
dr Joanna Piech-Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

Biuro Festiwalu  adres
ul. Św. Marcin 78, 61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 


ORGANIZATORZY

 

Współfinansowane ze środków

 

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt