Uczestnicy 2015

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

Kwartet Solistek Chóru Kameralnego UAM BeFour, Polska

 

 

 

 

Kwartet Solistek Chóru Kameralnego UAM BeFour

 

BeFour jest pierwszym w historii „Universitas Cantat” żeńskim kwartetem wokalnym. Zespół powstał spontanicznie w 2011 roku i od tego czasu równie entuzjastycznie działa, koncertując w niezmienionym i raczej niezmienialnym składzie: Kamila Tracewska, Karolina Piesik, Anna Komendzińska, Brygida Sawicka-Stępińska.

Przepis na sukces jest prosty – dziewczyny w sobie tylko znany sposób łączą swe różnorodne osobowości i muzyczne gusta w imię wspólnego celu: jedna śpiewa wysoko, druga głośno, trzecia z poprawnym tekstem. A Brygida śpiewa czysto. Panuje tu kontrolowana demokracja.

Kwartet wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella – z pracy nad precyzją współbrzmienia żeńskich głosów czyniąc swe największe wyzwanie. Zespół gromadzi coraz bogatszy repertuar – począwszy od klasycznych kompozycji chóralnych przez muzykę latynoamerykańską, rozrywkową aż po ludową czy dawną… Gdy w literaturze pomysłów brakuje, tworzy własne aranżacje. Jednocześnie jednak BeFour chętnie podejmuje się udziału w rozmaitych muzycznych projektach wokalno-instrumentalnych, stając się zespołem coraz bardziej rozpoznawalnym wśród melomanów, nie tylko poznańskich. Dziewczęta współpracowały m.in. z: Jarkiem Kostką, Janem Adamczewskim, Markiem Kozłowskim, Jarosławem Wachowiakiem, Stanem Breckenridge’em, Michaelem McGlynnem, Fernandem Gil Estradą, Jorge Vegą, Piotrem Wizą, Ewą Fabiańską-Jelińską, TrombQuartet i, oczywiście, z Chórem Kameralnym UAM.

To, co podkreślają słuchacze i sympatycy BeFour, to niewątpliwie niezwykle jednolita barwa i spójne brzmienie zespołu, co dowodzi, że jednogłos w czterogłosie jest możliwy do osiągnięcia. Jak sprawdza się on w dosłownym rozumieniu, dziewczęta sprawdzały podczas kilkakrotnie wznawianego projektu Jarka Kostki Hildegarda z Bingen – „Wizje”, w ramach którego jako „głosy anielskie” wcielały się w średniowieczne wykonawczynie chorałowych kompozycji św. Hildegardy. BeFour aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym tak międzynarodowym, jak i lokalnym. Wziął udział w międzynarodowym Festiwalu Chóralnym José María Bravo Márquez w Medellín (Kolumbia) oraz w „PER MUSICAM AD ASTRA” – II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika w Toruniu, zaś dla poznańskiej publiczności koncertował w trakcie 7 edycji „Poznańskiego Kolędowania” czy podczas V Akademickich Gorzkich Żalów u Franciszkanów. W 2014 roku BeFour zdobył II miejsce i Złoty Dyplom na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat 45”.

„Bifory” razem mają sto trzy lata. Niedługo sto cztery.


  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

Uczestnicy Universitas Cantat 2015

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals