Uczestnicy 2019

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

Chór Uniwersytetu z Péczu - Pécz, Węgry
Dyrygent: prof. dr hab. Tamás Lakner

 

 

 

Chór Uniwersytetu z Péczu - Pécz, Węgry

 

Chór Uniwersytetu w Peczu powstał w 1997 roku. Jego poprzednik, Chór Mieszany Kolegium Nauczycielskiego w Peczu, prowadzony przez laureata Nagrody Liszta, Auréla Tillaia, zdobył m.in. pierwszą nagrodę na międzynarodowych konkursach w Arezzo, Gorizii, Debreczynie, w konkursie BBC „Let the Peoples Sing”. Od września 2014 roku chórem kieruje laureat nagrody Liszta i Nagrody Dziedzictwa Węgier, prof. dr hab. Tamás Lakner.

W grudniu 2014 roku chór wykonał Mesjasza Haendla w Peczu oraz w Chorwacji. W maju 2015 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chórów Uniwersyteckich w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji oraz złoty medal w 2016 roku na Festiwalu Europejskiej Muzyki Młodzieżowej w Neerpelt w Belgii.

Chór Uniwersytetu w Peczu miał zaszczyt być gospodarzem i oficjalnym chórem 19. edycji festiwalu Europa Cantat, który odbył się w dniach 24 lipca-2 sierpnia 2015 roku w Peczu. Śpiewacy chóru mają doświadczenie w wykonywaniu utworów muzyki współczesnej; przykładowo, w 2017 roku zespół mógł pochwalić się dwoma występami oratoryjnymi: w Peczu i w Budapeszcie. W tym samym roku chór odbył dwutygodniową trasę koncertową po Chinach. Poza koncertami odbywały się również kursy mistrzowskie w kilku miastach Chin, we współpracy z takimi instytucjami jak: Uniwersytet Jinjiang, Uniwersytet w Taiyuan, Dyrekcję Edukacyjną w Pekinie i Uniwersytet Qing Hua w Pekinie.

W lipcu 2018 roku chór był gościem specjalnym XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Chinach, w październiku natomiast zaśpiewał w osławionej Musikvereinssaal w Wiedniu, wykonując Niemieckie Requiem Brahmsa. W grudniu roku 2018 zespół występował na koncercie inauguracyjnym Festiwalu Muzyki Świątecznej w Zagrzebiu.

 

wegry dyrygent

Prof. dr hab. Tamás Laknerdziekan Wydziału Muzyki i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu w Peczu, studiował dyrygenturę chóralną na Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie. Jego praca doktorska była poświęcona literaturze chóralnej dla dzieci po śmierci Zoltana Kodálya. Obecnie jest profesorem dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie w Peczu, gdzie uczy metody Kodálya i dyrygentury chóralnej. Prowadząc chór męski Béla Bartók, Chór Uniwersytetu w Peczu i zespół Bach Vocal Ensemble, zdobył łącznie 63 nagrody na różnych międzynarodowych konkursach chóralnych.

Chór męski Béla Bartók ma w swoim dorobku kilka nagrań płytowych, w tym m.in. płyta „Zoltán Kodály – utwory chóralne na głosy męskie (wydanie kompletne)”, będąca światową premierą wydawnictwa Hungaroton Classic. Tamás Lakner bardzo często jest zapraszany do zasiadania w jury konkursów chóralnych oraz do prowadzenia warsztatów na międzynarodowych festiwalach chóralnych. Jego wykłady dla zagranicznych uczelni obejmują szeroki zakres tematów, takich jak: „Nowoczesność Kodályowskiej pedagogiki muzycznej” (Uniwersytet Columbia w Kanadzie), „Spójność i związek sztuki chóralnej z pedagogiką Kodálya” (Uniwersytet San Jose w Mendozie, Argentyna), „Rozwój osobowości poprzez sztukę chóralną Kodálya” (Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze, Słowacja) czy też „Kompozycje Kodálya na chóry męskie” (Amerykańskie Stowarzyszenie Dyrygentów Chóralnych, Uniwersytet Beihang w Pekinie, Uniwersytet Sao Paolo w Brazylii).

wegry2

Oprócz wielu innych nagród, takich jak Nagroda Artisjus i Nagroda dla Dyrygentów Związku Węgierskich Chórów i Orkiestr, prof. Lakner został uhonorowany pamiątkową tabliczką im. Béli Bartóka i nagrodą Liszta – najwyższymi odznaczeniami dla muzyków chóralnych na Węgrzech. Jest również laureatem Nagrody Dziedzictwa Węgier i założycielem oraz dyrektorem artystycznym festiwali Pécs Cantat i European Convivial Wine Song Festival. Jest członkiem Komitetu Artystycznego XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Chinach.

 

Dr. Péter HOPPÁL jest adiunktem na Wydziale Muzyki i Sztuk Wizualnych Uniwersytu w Pécs. Od 2017 roku uczy studentów dyrygentury. W latach w latach 2014–2018 pełnił funkcję sekretarza stanu ds. Kultury Republiki Węgierskiej w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich.

 


Uniwersytet w Péczu, Węgry

Uczestnicy Universitas Cantat 2019

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwspiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo