Uczestnicy 2017

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Polska
Dyryget: dr hab. Tomasz Dzięcioł

 

Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Polska
 http://www.polihymnia.art.pl/

 

Poznański Chór Polihymnia powstał w 1983 roku z inicjatywy ówczesnego prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Janusza Dzięcioła.

Bogata działalność koncertowa na terenie kraju, jak i za granicą przyniosła zespołowi nagrody na festiwalach i konkursach:

- 4 Międzynarodowy Konkurs i Festiwal "Canco Mediterrania", Lloret de Mar - Barcelona, 2014

- IV Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej Częstochowa 2010

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Ołomuńcu 2008

- Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej Bydgoszczy 2007

- Legnica Cantat 1986, 2001

- Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej w Rumii 2001, Francja - Marsylia (1987, 1997), Izrael - Netania (1996), Grecja - Ateny (1994), Niemcy - Lindenholzhauzen (1993), Hiszpania - Cantonigros (1989,1992), Włochy - Riva del Garda (1990)

Zespół występował w Austrii, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Rosji, na Węgrzech i na Litwie, uzyskując pochlebne recenzje z koncertów. W repertuarze chóru znajduje się około 300 pozycji pochodzących z różnych epok - od średniowiecza do współczesności. Współpracując z Państwową Filharmonią w Poznaniu, Studencką Orkiestrą Kameralną w Poznaniu oraz Sinfoniettą Bydgoską, zespół wykonał takie utwory jak: "Requiem", Missa brevis D-dur" W.A. Mozarta, "IX Symfonie" L. van Beethovena, "Completorium" G.G. Gorczyckiego, "Samson" F. Haendla, "Victoria" W. Kilara, "Missa D-dur" O. Nicolai, "Quo Vadis" F. Nowowiejskiego, "Carmina Burana" C. Orffa, "Symfonie Psalmów" I. Strawińskiego, "Veni Creator" K. Szymanowskiego. Polihymnia jest jednym z czołowych zespołów chóralnych w Polsce. Zespół od lat pomaga młodym adeptom sztuki muzycznej w nauce dyrygowania i występuje na koncertach dyplomowych w Akademii Muzycznej. W ciągu 30 lat działalności kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawowali prof. Janusz Dzięcioł i dr Tomasz Dzięcioł, który aktualnie jest dyrygentem chóru. W dniu 18 lutego 2015 roku patronat nad działalnością chóru objęła Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Tomasz Dzięcioł 

Urodził się w 1976 roku w Poznaniu i w tym właśnie mieście, o niezwykle bogatej tradycji muzycznej, a zwłaszcza chóralnej, rozwijał swoją muzyczną wiedzę i umiejętności. Po ukończeniu klasy fortepianu w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, kontynuował naukę na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej poznańskiej Akademii Muzycznej, w klasie profesora Janusza Dzięcioła. Studia ukończył z wyróżnieniem w 2000 roku, zostając w tym samym roku laureatem pierwszej nagrody VIII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Od 1998 roku pracuje jako dyrygent z poznańskimi chórami: parafii Bożego Ciała w Poznaniu, Poznańskim Chórem Polihymnia, do 2006 roku z Chórem Nova im. St. Moniuszki. W latach 2006-2009 był asystentem prof. Stefana Stuligrosza i II dyrygentem w chórze Poznańskie Słowiki. Z prowadzonymi zespołami koncertował na terenie kraju i poza granicami. Jest laureatem licznych konkursów chóralnych na terenie Polski i za granicą (m.in. w Legnicy, Rumi, Wejherowie, Bydgoszczy, Częstochowie, Ołomuńcu). W repertuarze chóralnym Tomasza Dzięcioła znajduje się około 230 pozycji kompozytorów różnych epok. Tomasz Dzięcioł prowadzi także działalność naukową i dydaktyczną, pracując na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W roku 2005 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej, a w styczniu 2013 roku nadano mu stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

 

logo awf
  
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Polska

 

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals