Uczestnicy 2017

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Polska
Dyryget: dr hab. Tomasz Dzięcioł

 

Poznański Chór Polihymnia Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Polska
 http://www.polihymnia.art.pl/

 

Poznański Chór Polihymnia powstał w 1983 roku z inicjatywy ówczesnego prorektora Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Janusza Dzięcioła.

Bogata działalność koncertowa na terenie kraju, jak i za granicą przyniosła zespołowi nagrody na festiwalach i konkursach:

- 4 Międzynarodowy Konkurs i Festiwal "Canco Mediterrania", Lloret de Mar - Barcelona, 2014

- IV Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej Częstochowa 2010

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Ołomuńcu 2008

- Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej Bydgoszczy 2007

- Legnica Cantat 1986, 2001

- Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej w Rumii 2001, Francja - Marsylia (1987, 1997), Izrael - Netania (1996), Grecja - Ateny (1994), Niemcy - Lindenholzhauzen (1993), Hiszpania - Cantonigros (1989,1992), Włochy - Riva del Garda (1990)

Zespół występował w Austrii, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Rosji, na Węgrzech i na Litwie, uzyskując pochlebne recenzje z koncertów. W repertuarze chóru znajduje się około 300 pozycji pochodzących z różnych epok - od średniowiecza do współczesności. Współpracując z Państwową Filharmonią w Poznaniu, Studencką Orkiestrą Kameralną w Poznaniu oraz Sinfoniettą Bydgoską, zespół wykonał takie utwory jak: "Requiem", Missa brevis D-dur" W.A. Mozarta, "IX Symfonie" L. van Beethovena, "Completorium" G.G. Gorczyckiego, "Samson" F. Haendla, "Victoria" W. Kilara, "Missa D-dur" O. Nicolai, "Quo Vadis" F. Nowowiejskiego, "Carmina Burana" C. Orffa, "Symfonie Psalmów" I. Strawińskiego, "Veni Creator" K. Szymanowskiego. Polihymnia jest jednym z czołowych zespołów chóralnych w Polsce. Zespół od lat pomaga młodym adeptom sztuki muzycznej w nauce dyrygowania i występuje na koncertach dyplomowych w Akademii Muzycznej. W ciągu 30 lat działalności kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawowali prof. Janusz Dzięcioł i dr Tomasz Dzięcioł, który aktualnie jest dyrygentem chóru. W dniu 18 lutego 2015 roku patronat nad działalnością chóru objęła Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Tomasz Dzięcioł 

Urodził się w 1976 roku w Poznaniu i w tym właśnie mieście, o niezwykle bogatej tradycji muzycznej, a zwłaszcza chóralnej, rozwijał swoją muzyczną wiedzę i umiejętności. Po ukończeniu klasy fortepianu w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, kontynuował naukę na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej poznańskiej Akademii Muzycznej, w klasie profesora Janusza Dzięcioła. Studia ukończył z wyróżnieniem w 2000 roku, zostając w tym samym roku laureatem pierwszej nagrody VIII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Od 1998 roku pracuje jako dyrygent z poznańskimi chórami: parafii Bożego Ciała w Poznaniu, Poznańskim Chórem Polihymnia, do 2006 roku z Chórem Nova im. St. Moniuszki. W latach 2006-2009 był asystentem prof. Stefana Stuligrosza i II dyrygentem w chórze Poznańskie Słowiki. Z prowadzonymi zespołami koncertował na terenie kraju i poza granicami. Jest laureatem licznych konkursów chóralnych na terenie Polski i za granicą (m.in. w Legnicy, Rumi, Wejherowie, Bydgoszczy, Częstochowie, Ołomuńcu). W repertuarze chóralnym Tomasza Dzięcioła znajduje się około 230 pozycji kompozytorów różnych epok. Tomasz Dzięcioł prowadzi także działalność naukową i dydaktyczną, pracując na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. W roku 2005 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej, a w styczniu 2013 roku nadano mu stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

 

logo awf
  
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Polska

 

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo