Uczestnicy 2017

bane www UC24

logo CFN

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska 
Dyrygent: dr Aleksander Gref

 

Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

 https://www.facebook.com/orkiestra.UAM/ 

 

Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w 2004 roku z inicjatywy jej obecnego dyrygenta, pana Aleksandra Grefa.

Od ponad dekady swej działalności nie tylko wspiera artystyczną oprawę uroczystości akademickich, ale także reprezentuje UAM uczestnicząc w realizacji projektów kulturalnych i społecznych. Orkiestra występuje podczas corocznych, styczniowych Koncertów Rektorskich oraz Koncertów Majowych - odbywających się cyklicznie w związku z obchodami jubileuszy Uniwersytetu - a także wspiera niezależne projekty muzyczne podejmując współpracę z zespołami zarówno krajowymi jak i zagranicznymi.

W 2010 roku Zespół uczestniczył w realizacji wideoklipu promującego Fundację „Dar Szpiku”, działającą na rzecz pomocy osobom dotkniętym chorobą nowotworową krwi.

W repertuarze Orkiestry odnaleźć można zarówno utwory powszechnie włączane do kanonu muzyki klasycznej, płomienne tanga argentyńskie, jak i przeboje rozrywkowe, czy opracowania znanych tematów filmowych. Do tej pory Zespół wykonywał m.in. aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Beli Bartoka, Edwarda Griega, Johannesa Brahmsa, jak również Astora Piazzolli, Johna Williamsa, Jerry’ego Bocka i wielu innych twórców.

 

Aleksander Gref

Aleksander Gref urodził się w Poznaniu. Studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Renarda Czajkowskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku. W roku 1998 został laureatem II Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Nagrodzony dwoma nagrodami pozaregulaminowymi: za najciekawszą osobowość konkursu i pokaz mistrzowskiego kunsztu dyrygenckiego. Jako jedyny Polak zakwalifikował się do IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Sankt Petersburgu (kwiecień 2003 r.), gdzie dotarł do półfinału. Jest bardzo aktywnym dyrygentem w kraju i zagranicą (Niemcy, Austria, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria i Francja). Koncertował z większością polskich filharmonii (m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także Filharmonią Narodową w Warszawie, L`Ensamble orchestral de Paris, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Symphonic Orchestra Academic Capella of St. Petersburg, Symphonic Orchestra of the Theater of Opera and Ballet St. Petersburg Conservatory. Występował na wielu festiwalach muzycznych: Wiosna Poznańska - prawykonania utworów młodych polskich kompozytorów, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej w Jeleniej Górze, Festiwal Hoffmannowski w Poznaniu, Poznański Festiwal Mozartowski, IX Leszczyński Festiwal Muzyczny w Rydzynie, VII Festiwal Kultury "Ukraińska Wiosna", Bydgoski Festiwal Muzyczny, Animi Music Festival w Warszawie i in. Od 1999 roku jest dyrygentem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W tym czasie pomógł przygotować ponad 30 oper, np.: "Madame Butterfly", "Aida", "Makbet", "Parsifal", "Cyganeria", "Tosca", "Czarodziejski flet", "Don Pasquale", "Poławiacze pereł", "Żydówka", "Upiór w Operze", "Rigoletto", "Otello", "Don Carlos" i in. Jako kierownik muzyczny przygotował: "Carmen", "Don Kichot", "Pan Twardowski", "Balety Drzewieckiego", "Ernani", "Fidelio", "Romeo i Julia", "Skrzypek na dachu", "Piotruś i wilki" i "Brundibar" (premiera polska). Od roku 2004 pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2002 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie przygotował premiery: "Wesoła Wdówka", "Zorba", "Kraina Uśmiechu" i "Wesołe kumoszki z Windsoru".

W swoim dorobku artystycznym ponad 300 poprowadzonych spektakli operowych, operetkowych, musicalowych i ponad 100 koncertów symfonicznych i kameralnych. Współpracował z takimi artystami jak: Małgorzata Walewska, Joanna Woś, Grażyna Brodzińska, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Ania Dąbrowska, Hanna Banaszak, Katarzyna Skrzynecka, Antonello Palombi, Franco Bonisolli, Charles Aznavour, Roger Waters (Pink Floyd), Waldemar Malicki, Wojciech Drabowicz, Marek Torzewski, Jacek Wójcicki, Marcin Wyrostek, Grupa Mozarta, Kuba Badach, Piotr Cugowski i in.



  
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

 

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu: Prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30
Wicedyrektor Festiwalu: Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY

Logo Chór Kameralnylogo UAM Logo Srowarzyszenie 

PARTNER PROJEKTU

CFN LogoChoral Festival Network
the international network
for choral competitions and festivals