Jerzy Wypych

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

 

WYSTAWA PRAC ARTYSTÓW - PEDAGOGÓW
Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu
UNIVERISTAS CANTAT 2017

17-20.05.2017

dr Jerzy Wypych
(rysunek na płytach metalowych)

Kaliszanin, ukończył studia z Projektowania Wnętrz i Form Przemysłowych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz studia doktoranckie w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki, PW. Jest adiunktem na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM. Zajmuje się rysunkiem i projektowaniem. Publikuje na temat sztuki i architektury. Kieruje Uniwersytecką Galerią Sztuki WPA UAM w Kaliszu. Od 2002 współorganizuje Letnią Akademię Hamm - Kalisz.

Swoje prace regularnie przedstawia w rodzinnym mieście: w Galerii Wieża Ciśnień, BWA, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza, Galerii sztuki im. J. Tarasina.

Uczestniczył w wystawach poplenerowych: Niemojów Galeria Wieża Ciśnień, Kalisz (2006, 2007, 2009, 2010/2011, 2012); Mosty sztuki. Międzynarodowa Wystawa Artystów - Pedagogów: (2014) Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej (2014) i Uniwersytecka Galeria Sztuki, Kalisz (2015); Twórcy – Pedagodzy UAM. Die Kunstpädagogischen Fakultät der Adam Mickiewicz-Universitat, Gustav Lübke Museum Hamm (2005); 45 International Troia Festival, The Second International Painting and Printmaking Workshop” Çanakkale (2008); ,Линии в пространстве III. Galeria: "У МАЙϹТРА" Grodno, Białoruś (2013); Zeichnung. Linie im Raum. Studienseminar - Galerie, Hamm, Niemcy (2014); Linia w przestrzeni IV. Rysunek. Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku (2015); Linie im Raum. Stadt- und andere Landschaften. Zentralbibliothek im Heinrich-von-Kleist-Forum. Hamm. Niemcy (2016).

 

wystawa: LINIA W PRZESTRZENI

Autor prac określa przestrzeń rysunkiem, buduje ją w oparciu o intuicyjne zastosowanie zasad perspektywy, tworzy pewien znak przestrzeni. Znajduje się pomiędzy „pokazywaniem świata” a „interpretacją rzeczywistości”, „nazywając świat” lub go oznaczając. Punktem wyjścia prac jest szkic zapisujący - dokumentujący relacje i emocje. Rysunek stanowi konstrukcję, buduje przestrzeń, ale jednocześnie w swym zamierzeniu ujawnia wewnętrzną strukturę, mimo, że zamknięty jest pojedynczą kreską. Kreska jest nie tylko konturem – jest kierunkiem. Z tych doświadczeń wywodzą się i ujawniają dokonania w kreatywnych formach na płaszczyźnie blachy. Polem działań twórczych jest analiza rysunku z wykorzystaniem z technik cyfrowych. Powiększając mniejsze fragmenty wyjściowego rysunku artysta poszukuje nowych układów kompozycyjnych, zagłębia się w jego strukturę. Ta linia przy analizie cyfrowej ujawnia swoją fakturę, a przy dalszych powiększeniach faktura zamienia się w strukturę. Prowadzi to do poszukiwań strukturalnych realizowanych w technice rytu. Trawiona i rytowana płyta daje możliwości ujawnienia badanych jakości.

 Pinzolo 1
J. Wypych, Pinzolo 1, rysunek, płyta cynkowo-tytanowa, 50 x 50
Lavoȗte Chilhac 2
J. Wypych, Lavoȗte Chilhac 2, rysunek, płyta cynkowo-tytanowa, 50 x 50

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwspiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo