Uczestnicy 2017

Uczestnicy Universitas Cantat 2017

Chór Uniwersytetu Karola Eszterhazy, Węgry
Dyrygent: Dr Sándor Kabdebó

 

 

 

Chór Uniwersytetu Karola Eszterhazy, Węgry

 

Chór Uniwersytetu Nauk Stosowanych im. Karola Eszterházyego od wielu lat odnosi sukcesy na scenie krajowej. Między innymi w 1978 roku, pod dyrekcją Lőrinca Tara, zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Beli Bartoka. Od roku 2009 dyrygentem chóru jest Sándor Kabdebó, który zastąpił na tym stanowisku Mártę Vass.

Chór składa się ze studentów Wydziału Muzycznego Uniwersytetu, którzy przygotowują się do koncertów podczas odbywających się dwa razy w tygodniu prób. Członkostwo w chórze jest obowiązkowe, gdyż pozwala studentom zdobyć umiejętności niezbędne do dyrygentury chóralnej.

Repertuar zespołu obejmuje muzykę różnych epok, od renesansu do współczesności. Różnorodność poznawanych utworów chóralnych pozwala studentom przygotować się do ich przyszłego nauczania i wykonywania w autentyczny sposób.

Chór bierze udział w wielu wydarzeniach węgierskiej sceny chóralnej oraz odnosi sukcesy w konkursach. Kilkakrotnie zdobył najwyższe konkursowe trofea i koncertował z zespołami z wielu regionów Węgier. Jednym z ostatnich przedstawień był niezapomniany koncert bożonarodzeniowy, wykonany wspólnie z Chórem Chłopięcym Arcybiskupstwa oraz z zespołem Cantus Agriensis w bazylice w Egerze.

Chór miał okazję występować również poza Egerem, m.in. w Warnie, Nyíregyházie oraz wielokrotnie w Budapeszcie. Teraz zespół z radością odwiedza Poznań, aby po raz pierwszy w swej historii wziąć udział w festiwalu „Universitas Cantat”.

 

Sándor Kabdebó - pedagog muzyczny i dyrygent chóralny, adiunkt dyrygentury chóralnej. Urodził się w 1964 roku. W roku 1994 ukończył Akademię Muzyczną im. Franciszka Liszta w Budapeszcie w klasie pedagogiki i dyrygentury. W 2016 roku po ukończeniu studiów doktoranckich na macierzystej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych (DLA).

Dr Kabdebó pracuje jako pedagog i dyrygent chóralny od 1993 roku. W latach 2012-2015 prowadził Chór Dziecięcy Narodowego Radia Węgierskiego. Od roku 2009 uczy śpiewu oraz prowadzi chór  Uniwersytecie im. Karola Eszterházyego w Egerze. W 1988 roku założył Chór Mieszany „Preludium”, którym dyryguje do dnia dzisiejszego. Prowadzone przez niego zespoły zdobyły w sumie dwadzieścia pięć czołowych nagród w międzynarodowych konkursach chóralnych. Jego ostatnim sukcesem jest trzecia nagroda w konkursie w Neuchatel w 2014 roku. Otrzymał również nagrody specjalne za dyrygenturę, interpretację utworów muzyki współczesnej oraz kunszt artystyczny. Ponadto aktywnie uczestniczy w wydarzeniach węgierskiej sceny chóralnej. 

Do jego niedawnych osiągnięć należy zdobycie wraz z chórem „Preludium” Grand Prix oraz nagrody publiczności podczas VII Węgierskiego Konkursu Chóralnego im. Zoltána Kodályego. Ze swoimi zespołami wykonuje również regularnie utwory oratoryjne, także w ramach projektów międzynarodowych. W 2006 roku otrzymał Nagrodę Fundacji Muzycznej Artisjus za nadzwyczajne osiągnięcia w pedagogice muzycznej.


Uniwersytetu Karola Eszterhazy, Węgry

16 maja 2017 (wt), godz. 19.00 

wystawa


WYKONAWCY

Chór Uniwersytetu Nauk Stosowanych im. Karola Eszterházyego w Egerze, Węgry
Dyrygent: dr Sándor Kabdebó

MIEJSCE: WĄGROWIEC, Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, Kościuszki 19

WSTĘP WOLNY!

  17 maja 2017, godz. 19.00

KONCERTY GŁÓWNE UNIVERSITAS CANTAT 2017
WYKONAWCY

kameralny fot small

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
Dyrygent: prof. Krzysztof Szydzisz
Chór Uniwersytetu Nauk Stosowanych im. Karola Eszterházyego w Egerze, Węgry
Dyrygent: dr Sándor Kabdebó
Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu, Serbia
Dyrygent: prof. Zoran Stanisavljević

    MIEJSCE: POZNAŃ, Aula UAM

WSTĘP WOLNY!

Uczestnicy Universitas Cantat 2017


KONTAKT

 

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
dr Joanna Piech-Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

Biuro Festiwalu  adres
ul. Św. Marcin 78, 61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


ORGANIZATORZY


 

SPONSORZY

 sww logo

projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zadanie publiczne współfinansowane przez
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017
– komponent II Wymiar wschodni polskiej polityki zagranicznej 2017.