Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 r.) Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, kompozytor, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny, a także dyrygent, znany także ze swoich dzieł koncertowych. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Po studiach od roku 1980, jako lider jazzowego zespołu String Connection oraz jako solista, koncertował w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie, dając w tym czasie blisko 1000 koncertów. Krzesimir Dębski, jako wszechstronny artysta, był także wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia, nie tylko w dziedzinie kompozycji. Jest m.in. laureatem I Nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka” , „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” przyznawane przez magazyn „Jazz Forum”. Pod koniec lat 80., gdy był u szczytu swojej kariery jazzowej, Krzesimir Dębski zwrócił się z większą intensywnością w kierunku muzyki poważnej, skupiając swoją działalność wokół aktywności kompozytorskiej. W jego dorobku znajdziemy ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, spośród których liczne wykonywane były na prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: Luzern Festival i Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli , Pasadenie, Meksyku, Indiach i in. Jego dzieła wykonywali m.in.: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Gilad Atzmon, ’12 Cellisten’ Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i Konstanty Andrzej Kulka. Jako twórca muzyki teatralnej, eksperymentalnej, a nade wszystko – filmowej, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców. Skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych, m.in. Medium (reż. Jacek Koprowicz), Kingsajz (reż. Juliusz Machulski), Ogniem i Mieczem (reż. Jerzy Hoffman), W pustyni i w puszczy (reż. Gavin Hood), Tam i z powrotem (reż. Wojciech Wójcik, Stara baśń (reż. Jerzy Hoffman), Thomas Falconer (reż.Vaclav Vorlicek), 1920 Bitwa Warszawska (reż. Jerzy Hoffman), a także muzykę do licznych seriali telewizyjnych (Klan, Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i kłamstwa, Sfora, Na Wspólnej, Ranczo, Przepis na życie). Jego muzyka do filmu Young Magican została nominowana do jednej z najważniejszych nagród filmowych na świecie: Kanadyjskiej Nagrody Filmowej ‘Genie Award’88. W roku 2000 Krzesimir Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii ‘Kompozytor Roku’ oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej ‘Philip Award’ za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy 2003. Dwa lata później hollywoodzka wytwórnia Limelight Films zamówiła u niego muzykę do 16 niemych filmów Charliego Chaplina z lat 1914-1917. W roku 2007 serial TVP Andrzeja Maleszki Magiczne drzewo z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nagrodę Emmy Award 2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci. W 2010 r. Krzesimir Dębski uhonorowany został medalem ”Ecce Homo”. Działalność dyrygencka Krzesimira Dębskiego jest nie mniej interesująca od jego osiągnięć kompozytorskich. Artysta prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Marc O’Connor, Regina Carter, John Blake czy Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi ważniejszymi orkiestrami w Polsce na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonią Narodową oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także licznymi zespołami zagranicznymi, takimi jak: Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalajara Symphony Orchestra, Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro ,Orchestra de Santiago de Chile i Orkiestra Filharmonii Lwowskiej. in.