Ewa Schreiber - doktor muzykologii, magister filozofii i krytyk muzyczny. Interesuje się zastosowaniem pojęć metafory i ironii w odniesieniu do muzyki oraz refleksją kompozytorów II połowy XX wieku. Jako krytyk specjalizuje się w twórczości młodego pokolenia. Jest autorką książki Muzyka i metafora. Koncepcje kompozytorskie Pierre'a Schaeffera, Raymonda Murraya Schafera i Gerarda Griseya (Warszawa 2012), za którą otrzymała Nagrodę Narodowego Centrum Kultury oraz Nagrodę im. Ks. Prof. Hieronima Feichta.
Należy do redakcji pism „Res Facta Nova" i MEAKULTURA. Publikowała m.in. w "Muzyce", „Kulturze współczesnej", „Res Facta Nova", „Sztuce i filozofii" oraz „Interdisciplinary Studies in Musicology", jest też autorką licznych relacji z festiwali muzyki współczesnej (m.in. Styryjska Jesień, Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Nostalgia), publikowanych na łamach „Ruchu Muzycznego" i meakultura.pl. Współorganizowała liczne konferencje i seminaria o tematyce muzycznej w Poznaniu i w Warszawie. Wykłada w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.