Wystawa plastyczna

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

IMPREZY TOWARZYSZĄCE UC 2022

 

18 – 21 maja, Sala Lustrzana, Aula UAM

Autorzy: prof. UAM Izabela Rudzka, prof. UAM Maciej Guźniczak, Katarzyna Maniewska – wykładowcy WPA UAM

 

Autorka: Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka
Tytuł wystawy: „Choroba na sztukę. Malarstwo”.
Wystawa plastyczna towarzysząca Festiwalowi Chórów Akademickich 2022


Najnowsze obrazy Izabeli Rudzkiej są zaskakujące z dwóch co najmniej powodów. Obrazy „Różowy most”, „Różowa nostalgia”, „Moc drzewa”, „Różowy dom i drzewo”, „Kwitnący różowy” i „Most do przyszłości” (wszystkie z 2021 roku) to płótna przedstawiające elementy architektury, fragmenty budynków, ścian i murów. Przedstawiają one bezludne, sprawiające wrażenie pustki przestrzenie, które mają jednak w sobie ładunek życia i nadziei. Dzieje się tak dzięki ciepłym ugrom i błękitom oraz optymistycznej zieleni. Opustoszałe miejsca przypominają dni z początku epidemii, które upodobniły się wtedy do scenografii z katastroficznego filmu. Nieoczekiwanie jednak odczuwamy w tych obrazach podskórny puls i czający się wigor, ufność, entuzjazm i afirmację życia. Drugą, niezwykłą dla widza niespodzianką jest użycie na obrazach koloru różowego. Kolor kojarzony z naiwnością i ckliwością, nieco skompromitowany w neorokokowym malarstwie XIX wieku, został przez artystkę odczarowany. Dzięki jej odwadze i umiejętnościom stał się kolorem poważnym, awansował do nowej roli. Izabela Rudzka dokonuje w swoich obrazach rzeczy niecodziennej: jej róże są szorstkie i ciepłe zarazem, są pełnoprawną barwą, z którą musimy się od teraz liczyć, tak jak z błękitami czy czerwieniami w długiej tradycji sztuki. 

(fragment tekstu dr Dariusza Głowackiego „Choroba na sztukę”, 2022)

rudzka_różowa nostalgia_70x90cm_2021
I. Rudzka, Różowa nostalgia 70x90cm 2021
 2a.i.rudzka_różowy_most_70x90cm_2021
I. Rudzka, Rróżowy most 70x90cm 2021
3.a.izabela_rudzka_most_do_przyszlosci_2021_akryl_75cmx150cm
I. Rudzka, Most do przyszlosci 2021, akryl 75cmx150cm
3.i.rudzka_moc_drzewa_70x90cm_2021
I. Rudzka, Moc drzewa 70x90cm 2021


i rudzkaBIOGRAM
Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka

Urodziła się w 1964 roku w Poznaniu. W latach 1984-89 studiowała malarstwo u prof. Andrzeja Kurzawskiego i prof. Jerzego Kałuckiego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u prof. Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej ASP. W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki na UAP w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym w Kaliszu, UAM w Poznaniu. Na tym wydziale prowadzi pracownię malarstwa oraz zajęcia z przedmiotu projekty twórcze. Izabela Rudzka jest aktywną, profesjonalną malarką, kuratorką wystaw, autorką licznych projektów artystyczno- naukowych.

Zrealizowała ponad 50. wystaw indywidualnych malarstwa i brała udział w 40. wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi: wystawa malarstwa i obiektów szklanych Venice between old symbols and new expressions, (2007, Berengo Collection, Wenecja); udział w projekcie Saatchi Screen (2013, Saatchi Gallery, Londyn); Gemalt im Firmament- die Textur des Weltraumes, (2017, Galerie im Kastenmeiers, Drezno); Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii. Wystawa projektu artystyczno- naukowego związanego z obchodami 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-19, (2019, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Poznań); udział w prestiżowej aukcji malarstwa Akademicy Współczesności (Polswiss Art, Warszawa, 25.01.2022).

Projektuje rzeźby ze szkła we współpracy z hutami na Murano koło Wenecji we Włoszech. Od 1998 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia z Poznania jako projektantka scenografii i kostiumów teatralnych. Jest dwukrotną laureatką rocznego stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018 i 2022 rok). Prace w licznych kolekcjach prywatnych i firmowych w Polsce i na świecie.

W swoich najnowszych obrazach poszukuje ekspresji malarskiej, w której struktura i kolory niosą w sobie formę i energię inspirowaną spojrzeniem na przestrzeń i czas. W realizacjach malarskich używa innowacyjnych, własnych technik malarskich opartych na poszukiwaniach ekspresji koloru w strukturach barwnych. Technologiczna fakturalność jej obrazów staje się symbolem nawarstwień jakie przynosi nam życie.

 

Maciej GuzniczakBIOGRAM

Maciej Guźniczak
Urodził się w Kaliszu w 1967 roku. W latach 1987–1992 studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Zakładzie Wycho¬wania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem profesora Andrzeja Nawrota w 1992 roku. W 2000 roku związał się zawodowo z macierzystą uczelnią, obejmując stanowisko nauczyciela akademickiego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Doktorat obronił na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w 2006 roku. Tam też, na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów, w roku 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2015 roku jest profesorem nadzwyczajnym, od 2009 roku pełni nadzór nad Pracownią Grafiki Warsztatowej, od 2017 roku jest kierownikiem Zakładu Edukacji Plastycznej. Pełnił funkcję prodziekana do spraw sztuki i współpracy międzynarodowej na kaliskim Wydziale w kadencji 2016–2020; zastępca Dyrektora Filii - Prodziekan WP-A w kadencji 2020-2024. 

Zajmuje się grafiką, interesuje się projektowaniem graficznym oraz fotografią. Jest autorem trzydziestu pięciu wystaw indywidualnych w dyscyplinie grafika warsztatowa, trzech projekcji multimedialnych i dwóch wystaw fotograficznych; uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz plenerów artystycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą: w Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Turcji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, Ukrainie, Tajwanie i Spitsbergenie. Mini cykl prace prezentowanych na wystawie nosi nazwę GEO-CAŁUNY, wykonany jest w technice grafiki cyfrowej.

 

 

 

K.ManiewskaBIOGRAM

Katarzyna Maniewska

Urodziła się 1 maja 1984 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Jednak związana jest z Kaliszem. Studiowała na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu gdzie uzyskała w 2008 roku tytuł magistra sztuk pięknych realizując dyplom w Pracowni Malarstwa prowadzonej przez Profesora Jana K. Hrycka. Od tego samego roku jest wykładowcą w tejże pracowni. Malarstwo interesowało ją od zawsze, ciekawiła ją jego transcendencja i ulotność przenikająca się z mocnym, wyrazistym przekazem. Zaczynała od badań nad naturą, analizą formalną zastanej rzeczywistości. Swoją drogę twórczą wspierała lekturami teoretyków i twórców sztuki, filozofów i estetyków. Szczególnie duży wpływ na jej postrzeganie sztuki wywarła twórczość W. Kandyńskiego, J. Maritain oraz W. Strzemińskiego. Znaczącą rolę w malarstwie odgrywa dla niej rytm, dynamika i przestrzeń. To właśnie w tych obszarach odnajduję drogę przekazu dla swoich myśli i idei. Stara się nie narzucać odbiorcy gotowych rozwiązań, przedstawień, a raczej nakłaniać go do obcowania z dziełem, wyciągania własnych wniosków, nawet tych krytycznych. Uważa, że w czasach, gdzie panuje ogólny kult przedmiotu, materialności, człowiek potrzebuje odrobiny transcendencji i wysiłku intelektualnego. Tworzy głównie prace malarskie na płótnie, w różnych, łączonych technikach malarskich – malarstwo olejne, akrylowe, akwarelowe, kolorowe tusze. Stara się poszukiwać nowych rozwiązań i doskonalić swój warsztat, bowiem uważa, że jest on warunkiem swobodnej wypowiedzi artystycznej. Zarówno w czasie studiów, jak i po ich ukończeniu brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Hiszpanii, Anglii, Niemczech, Białorusi i Francji.

ORGANIZATORZY
logo UAM  Logo Chór Kameralny Logo Srowarzyszenie

 

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW

 

  MKiDN  samorzad WLKP  poznan Logo UE logo UAM
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego,
nazwa zadania: WeBEUnited - West-Balkan and Europe united, Musical Synergies for Young Artists - Polska/Macedonia.


PATRONAT MEDIALNY

  TVP KULTURA     TVPPoznan    iks    chortownia pl   poznan  Nasz Głos Poznański Radio Poznan PION CMYK na biaaym tle

 

PARTNERZY

 

  pchch logo   CKZ   the piano house Logo EMJ   DK RONDO ICF Murowana

 

 

 

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
dr Joanna Piech-Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
ul. Św. Marcin 78, 61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo