Ambasadorzy Festiwalu

Zoran Stanisavljević – (ur. w 1972 roku) ukończył dyrygenturę w klasie prof. Jovana Šajnovicia w 2001 roku, a w 2006 roku – studia magisterskie w klasie prof. Jovana Šajnowicia i prof. Darinki Matić-Marowić na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie. W latach 1999-2004 był asystentem dyrygenta Chóru Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu. W 2004 r. założył Chór Żeński Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu. Wraz z tymi zespołami występował w Serbii, Słowenii, Macedonii, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, na Białorusi i we Włoszech. W sezonie 2002/2003 był zatrudniony jako asystent dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Niszu. W swojej karierze dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Armii Serbskiej „Stanislav Binički” w Belgradzie, Orkiestrą Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Niszu, Orkiestrą Kameralną Akademickiego Centrum Kulturalnego w Niszu, Orkiestrą Kameralną „Amoroso” w Leskovacu, Orkiestrą Kameralną „Impresja” w Niszu, Orkiestrą Kameralną „Nowa muzyka” w Niszu oraz Orkiestrą Kameralną „Imperio”, której był współzałożycielem w 2010 roku. Wraz z Chórem Żeńskim Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu Zoran Stanisavljević zdobył wiele nagród, m.in. złoty medal w kategorii „chóry żeńskie” na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Bijeljinie (Serbia, 2007), nagrodę za najlepszy program na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Niszu (Serbia, 2008) i pierwszą nagrodę w kategorii „chóry żeńskie” na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Mariborze (Słowenia, 2011). Został wybrany na instruktora emisji głosu podczas „Euro Choir” – Tygodnia Chóralnego Stowarzyszenia Chórów Europejskich, który w 2010 roku zorganizowano w Niszu. Współpracował z Teatrem Narodowym w Niszu i wraz z Chórem Żeńskim brał udział w kilku projektach filmowych. Był członkiem rady artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Niszu w latach 2004-2010. Od roku 2012 jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego Centrum Kulturalnego Uniwersytetu w Niszu. Do jego osiągnięć z tym zespołem zaliczają się dwie prestiżowe nagrody: nagroda główna im. Vojislava Ilicia dla najlepszego dużego chóru i najlepszego dyrygenta na festiwalu „Chóry pośród fresków” w Belgradzie (Serbia, 2013) i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Dźwięki Czarnomorskie” w Balczyku (Bułgaria, 2016). Ponadto jury Festiwalu „Dźwięki Czarnomorskie” uhonorowała go nagrodą dla najlepszego dyrygenta festiwalu, jak również nagrodą dla najlepszego chóru mieszanego festiwalu. Na polu współpracy międzynarodowej udało mu się nawiązać owocną współpracę z chórem „24” z Jorku w Wielkiej Brytanii oraz chórem Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego w Sofii w ramach projektu IPA. Z tym ostatnim zespołem wystąpił w Wiedniu i Perniku (Bułgaria) w roku 2013, w Tetowie (Macedonia, 2014), w Prijedorze (Serbia, 2014) i w Poznaniu (2015). Od 2012 roku jest związany z Orkiestrą Symfoniczną w Niszu jako dyrygent gościnny. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki w Niszu, na którym wykłada przedmioty takie jak wykonywanie partytur chóralnych oraz wiedza na temat instrumentów muzycznych. Jest również kierownikiem Katedry Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Niszu.

AMBASADORZY Festiwalu UNIVERSITAS CANTAT

kompozytor i dyrygent
muzyk, muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny
kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny