FESTIWAL UNIVERSITAS CANTAT

bane www UC24

logo CFN

UC24 mobile

Festiwal "Universitas Cantat" jest chóralnym międzynarodowym świętem. Od 1998 roku gromadzi w Poznaniu (początkowo co roku, od 2003 r. - co dwa lata) młodych ludzi z przeróżnych uczelni - ludzi muzycznie utalentowanych, aktywnych i otwartych na nowe przyjaźnie oraz wymianę kulturowych doświadczeń. Podczas dotychczasowych dziesięciu edycji publiczność miała okazję podziwiać blisko 100 chórów z 26 krajów, w tym z tak odległych zakątków świata, jak Meksyk czy Ekwador. Od początku istnienia imprezy organizacją zajmuje się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Nieoceniona jest rola profesora Krzysztofa Szydzisza - chórmistrza, muzykologa, specjalisty od emisji głosu, logopedy, menedżera kultury i od samego początku dyrektora „Universitas Cantat” oraz prof. UAM dr hab. Joanny Piech-Sławeckiej - oboistki, chórmistrza, logopedy i wicedyrektora festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się w rozmaitych wielkopolskich salach koncertowych, przede wszystkim zaś w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która słynie ze znakomitej akustyki. Chóry przygotowują m.in. utwory promujące rodzimą muzykę poszczególnych krajów. Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy wykonują wspólnie dzieło polskiego współcześnie żyjącego kompozytora. Zazwyczaj towarzyszy im w tym przedsięwzięciu orkiestra symfoniczna.

W ramach koncertów finałowych zabrzmiały: w 1998 r. Litania ad Spiritus Sanctum Zbigniewa Kozuba, w 1999 r. - Angelus Wojciecha Kilara, w 2000 r. - Beati Estis Zbigniewa Kozuba, w 2001 r. Ad Iuventatem Marka Jasińskiego, w 2002 r. - symfonia Nihil homine Mirabilius Krzesimira Dębskiego, w 2003 r. - II symfonia Ver Redit Krzesimira Dębskiego, w 2005 r. - symfonia Festinemus amare homines Pawła Łukaszewskiego, w 2007 r. - Raptus Europae Marka Jasińskiego, w 2009 r. Exegi monumentum aere perennius Romualda Twardowskiego, w 2011 r. Amor vincit Miłosza Bembinowa, w 2013 r. Origo Mundi Jacka Sykulskiego oraz Arion Zuzanny Koziej w 2015 r. W 2017 roku kompozytorem utworu finałowego był ponownie Miłosz Bembinow, który stworzył dzieło Amor i Psyche do tekstu mitu wg Apulejusza.

Wyjątkowy charakter miał XIV Festiwal, który odbył się w 2019 roku. Podkreślił to fakt, iż stał się on częścią obchodów Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego objętych patronatem honorowym Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy.  Na tę okoliczność Koncert Finałowy „Universitas Cantat” – do tej pory zwyczajowo będący przeglądem rodzimego repertuaru uczestniczących w wydarzeniu chórów oraz wspólnym wykonaniem skomponowanego specjalnie dla festiwalu dzieła finałowego – został włączony do wieńczącego jubileuszowe obchody, uroczystego Koncertu Stulecia, podczas którego artyści festiwalowi (120 osobowy chór składający się z uczestników festiwalu „Universitas Cantat") stanęli na jednej scenie ze światowej sławy tenorem, Andreą Bocellim.

Festiwal "Universitas Cantat" (i rzesza wolontariuszy pracujących przy każdej jego odsłonie) jest dowodem na to, że muzyczne fascynacje w zakresie chóralistyki są kwestią uniwersalną. Spotkania młodych ludzi prowadzą do zawierania nowych znajomości, a multi- kulturowość jest inspiracją dla słuchaczy.

Koncerty jubileuszowego XV Universitas Cantat odbyły się w dniach 18-21 maja 2022.

XVI Universitas Cantat odbędzie się się w dniach 15-18 maja 2024, a kolejny XVII Universitas Cantat planowany jest w dniach 13-16 maja 2026.

 

UNIVERSITAS CANTAT 2024 FLYER

flyer

UC 2022 Foto

Hejnał festiwalowy / Festival’s tune

NASTĘPNA EDYCJA FESTIWALU / THE NEXT EDITION OF THE FESTIVAL XVI UNIVERSITAS CANTAT 15-18.05.2024

UNIVERSITAS CANTAT 2022 - SUMMARY

Jubileuszowy XV Universitas Cantat, 18-21 maja 2022

WebUnited logo

Poprzednia edycja festiwalu Universitas Cantat 2022 była częścią projektu europejskiego “WeBEUnited”. Projekt ten stanowi porozumienie między czterema państwami partnerskimi projektu: Belgią, Węgrami, Polską i Włochami oraz sześcioma państwami Bałkanów Zachodnich: Czarnogórą, Serbią, Macedonią Północną, Albanią, Bośnią i Hercegowiną oraz Kosowem. Twórcy Projektu postawili sobie za cel wymianę twórczości artystycznej między Bałkanami Zachodnimi a poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, aby w ten sposób doskonalić mobilność transgraniczną i współpracę międzynarodową. W ramach projektu organizatorzy Universitas Cantat zaprosili Chór “Dragan Shuplevski” Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Skopje wraz z dyrygentem prof. Sasho Tatarchevskim, dzięki czemu chóry uczestniczące w XV edycji festiwalu wspólnie wykonały podczas koncertu finałowego dwa specjalnie skomponowane na tę okazję utwory - jeden skomponowany przez macedońskiego kompozytora Angela Spiroskiego pt. Dodola oraz drugi, stworzony przez kompozytora z Polski, Jacka Sykulskiego ”Iam semper”. Obie kompozycje zostały również wykonane na dwóch koncertach w ramach drugiej części projektu w Macedonii Północnej. Pierwszy koncert odbył się w Bitoli 28 sierpnia i był częścią Bit Fest Summer Festival, gdzie utwory wykonane zostały przez Młodzieżowy Chór Żeński – MKC i Chóru Kameralnego UAM. Kolejne wykonanie odbyło się w Filharmonii Macedońskiej w Skopje na specjalnym koncercie 2 września, gdzie pod dyrekcją kompozytorów wystąpiły połączone siły Chóru Dragana Shuplevskiego, Młodzieżowego Chóru Żeńskiego - MKC, Chóru Kameralnego UAM, Chóru Mieszanego Gortinija , Chóru Dziecięcego św. św. Cyryla Metodego, Chóru Dziewczęcego Menada. Obydwie kompozycje znalazły się specjalnym wydawnictwie, powstałym na potrzeby projektu „WeBEUnited”.
Krzysztof Szydzisz - project manager, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telephone number: +48 608 307 030
Zuzanna Pawlak - translations, reporting, promotion email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telephone number: +48 503 639 062
Szymon Kałuża - budget, finances, promotion

WebUnited logo           

WeBEUnited - West-Balkan and Europe united, Musical Synergies for Young Artists - Polska/Macedonia

MKIDN logo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego,
nazwa zadania: WeBEUnited - West-Balkan and Europe united, Musical Synergies for Young Artists - Polska/Macedonia.

ORGANIZATORZY
logo UAM  Logo Chór Kameralny Logo Srowarzyszenie

 

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW

 

  MKiDN  samorzad WLKP  poznan Logo UE logo UAM
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego,
nazwa zadania: WeBEUnited - West-Balkan and Europe united, Musical Synergies for Young Artists - Polska/Macedonia.


PATRONAT MEDIALNY

  TVP KULTURA     TVPPoznan    iks    chortownia pl   poznan  Nasz Głos Poznański Radio Poznan PION CMYK na biaaym tle

 

PARTNERZY

 

  pchch logo   CKZ   the piano house Logo EMJ   DK RONDO ICF Murowana

 

 

 

KONTAKT

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
Prof. UAM dr hab. Joanna Piech–Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

CODE

Biuro Festiwalu  adres
Collegium Martineum, ul. Św. Marcin 78,
61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ORGANIZATORZY
logo UAM Logo Srowarzyszenie Logo Chór Kameralny

 

Współfinansowane ze środków

Logo UE

#poznanwpiera
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

PARTNER PROJEKTU

European Music festival for Young People in Neerpelt

logo European Music festival for Young People in Neerpelt 

Choral Festival Network the international network for choral competitions and festivals

CFN Logo