Jerzy Wypych

uc2019

 

WYSTAWA PRAC ARTYSTÓW - PEDAGOGÓW
Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu
UNIVERISTAS CANTAT 2017

17-20.05.2017

dr Jerzy Wypych
(rysunek na płytach metalowych)

Kaliszanin, ukończył studia z Projektowania Wnętrz i Form Przemysłowych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz studia doktoranckie w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki, PW. Jest adiunktem na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM. Zajmuje się rysunkiem i projektowaniem. Publikuje na temat sztuki i architektury. Kieruje Uniwersytecką Galerią Sztuki WPA UAM w Kaliszu. Od 2002 współorganizuje Letnią Akademię Hamm - Kalisz.

Swoje prace regularnie przedstawia w rodzinnym mieście: w Galerii Wieża Ciśnień, BWA, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza, Galerii sztuki im. J. Tarasina.

Uczestniczył w wystawach poplenerowych: Niemojów Galeria Wieża Ciśnień, Kalisz (2006, 2007, 2009, 2010/2011, 2012); Mosty sztuki. Międzynarodowa Wystawa Artystów - Pedagogów: (2014) Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej (2014) i Uniwersytecka Galeria Sztuki, Kalisz (2015); Twórcy – Pedagodzy UAM. Die Kunstpädagogischen Fakultät der Adam Mickiewicz-Universitat, Gustav Lübke Museum Hamm (2005); 45 International Troia Festival, The Second International Painting and Printmaking Workshop” Çanakkale (2008); ,Линии в пространстве III. Galeria: "У МАЙϹТРА" Grodno, Białoruś (2013); Zeichnung. Linie im Raum. Studienseminar - Galerie, Hamm, Niemcy (2014); Linia w przestrzeni IV. Rysunek. Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku (2015); Linie im Raum. Stadt- und andere Landschaften. Zentralbibliothek im Heinrich-von-Kleist-Forum. Hamm. Niemcy (2016).

 

wystawa: LINIA W PRZESTRZENI

Autor prac określa przestrzeń rysunkiem, buduje ją w oparciu o intuicyjne zastosowanie zasad perspektywy, tworzy pewien znak przestrzeni. Znajduje się pomiędzy „pokazywaniem świata” a „interpretacją rzeczywistości”, „nazywając świat” lub go oznaczając. Punktem wyjścia prac jest szkic zapisujący - dokumentujący relacje i emocje. Rysunek stanowi konstrukcję, buduje przestrzeń, ale jednocześnie w swym zamierzeniu ujawnia wewnętrzną strukturę, mimo, że zamknięty jest pojedynczą kreską. Kreska jest nie tylko konturem – jest kierunkiem. Z tych doświadczeń wywodzą się i ujawniają dokonania w kreatywnych formach na płaszczyźnie blachy. Polem działań twórczych jest analiza rysunku z wykorzystaniem z technik cyfrowych. Powiększając mniejsze fragmenty wyjściowego rysunku artysta poszukuje nowych układów kompozycyjnych, zagłębia się w jego strukturę. Ta linia przy analizie cyfrowej ujawnia swoją fakturę, a przy dalszych powiększeniach faktura zamienia się w strukturę. Prowadzi to do poszukiwań strukturalnych realizowanych w technice rytu. Trawiona i rytowana płyta daje możliwości ujawnienia badanych jakości.

 Pinzolo 1
J. Wypych, Pinzolo 1, rysunek, płyta cynkowo-tytanowa, 50 x 50
Lavoȗte Chilhac 2
J. Wypych, Lavoȗte Chilhac 2, rysunek, płyta cynkowo-tytanowa, 50 x 50


KONTAKT

 

Dyrektor Festiwalu
prof. Krzysztof Szydzisz
tel.: +48 608 30 70 30


Wicedyrektor Festiwalu
dr Joanna Piech-Sławecka
tel.: +48 604 525 554

 

Biuro Festiwalu  adres
ul. Św. Marcin 78, 61-809 Poznań, Poland

www: www.cantat.amu.edu.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


ORGANIZATORZY


 

Współfinansowane przez

 

Uniwersytet Poznański
WSPÓLNA PASJA OD WIEKU