Rada programowa

Marek Dyżewski urodził się w Legnicy w 1946 r. Publicysta oraz animator życia muzycznego, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu w zakresie gry na fortepianie w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej (1971). Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1975) i Uniwersytecie Wiedeńskim (1980-1981). Był stypendystą Radia Wiedeńskiego (1981-1982), inicjatorem i dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu Dni Muzyki Starych Mistrzów (1967-1987), wznowił wrocławskie Dni Muzyki Organowej i Klawesynowej (1992) oraz powołał akademicki festiwal muzyczny Gaudeamus (1997). Był kierownikiem artystycznym festiwalu Legnica Cantat. Komentował na antenie radiowej i telewizyjnej międzynarodowe festiwale i konkursy muzyczne, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego). Średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis” w jego literackiej adaptacji (w oparciu o łaciński tekst z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki w Warszawie – na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich. Prowadził wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym seminariach, konferencjach i warsztatach. Gościnnie wykładał też w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie. W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Uczelnia ta zawdzięcza mu wybudowanie nowej, okazałej siedziby, wzmocnienie kadry profesorskiej, powołanie do życia nowych specjalności, wzbogacenie instrumentarium oraz rozwinięcie kontaktów międzynarodowych.

Więcej informacji: marekjandyzewski.pl

RADA programowa UNIVERSITAS CANTAT 2017

kompozytor i dyrygent
muzyk, muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny
kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny
filolog klasyczny, hellenista
polski muzyk, publicysta
dyrygentka i chórmistrzyni
dyrygent
prezenterka i redaktor Polskiego Radia Program II
kompozytor
dziennikarka muzyczna Radia Merkury
polski kompozytor, dyrygent i pedagog
Ewa Mikołajewska
redaktor muzyczny Polskiego Radia - Radio Merkury
nestor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego
muzykolog, filozof i krytyk muzyczny
kompozytor, dyrygent i chórmistrz

sww logo

projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania

Zadanie publiczne współfinansowane przez
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017
– komponent II Wymiar wschodni polskiej polityki zagranicznej 2017.