Rada programowa

Paweł Łukaszewski kompozytor i dyrygent, ur. w 1968 w Częstochowie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dwa dyplomy: w zakresie gry na wiolonczeli; 1992, prof. A. Wróbel i kompozycji (z wynikiem celującym); 1995, prof. M. Borkowski. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Doktor habilitowany sztuk muzycznych w zakresie kompozycji. W 2003 i 2006 został zaproszony jako visiting professor do Chile i Argentyny; w 2010 przeprowadził serię wykładów we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Norwegii. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 1994 - II nagrodę na 2. Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie oraz wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (1992), w 1995 - I nagrodę na Konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie, w 1996 - II nagrodę na 5. Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku (1996), w 1998 - II nagrodę na 27. Międzynarodowym Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji (1995). Ponadto został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy za twórczość kompozytorską (1995), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Nagrodą im. św. Brata Alberta (2006), Srebrnym Medalem Gloria Artis (2011), Nagrodą Prymasa Polski (2011). Otrzymał także sześciokrotnie nagrodę fonograficzną Fryderyk (1999, 2005, 2006, 2008, 2011, 2013). Stypendysta Miasta Warszawy (2010). Utwory P. Łukaszewskiego wykonywane były na ponad 100 festiwalach w kraju i za granicą i są zarejestrowane na ponad 100 polskich i zagranicznych płytach CD (m.in. Hyperion, Acte Préalable, Polskie Nagrania Edition, DUX, Musica Sacra Edition, Signum Records). Ponad 50 jego utworów zostało wydanych przez ChesterNovello, PWM Kraków, Edition Ferrimontana, Edizioni Carrara, Lorenz Corporation, Choris Mundi. Od roku 1995 jest Sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia i Dyrektorem Organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej, a od roku 2000 - prezesem Stowarzyszenia Musica Sacra. Jest członkiem ZAiKS i Prezydium Rady Akademii Fonograficznej. Zasiada w radach artystycznych festiwali m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. Bierze udział w pracach jury konkursów kompozytorskich, m.in. w Arezzo (Włochy), Moskwie (Rosja) i Bukareszcie (Rumunia) oraz w Polsce (Katowice, Bydgoszcz, Legnica, Warszawa, Częstochowa). Jest dyrektorem Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra i Wydawnictwa Musica Sacra Edition. W ostatnich latach twórczość P. ukaszewskiego zyskała znaczącą pozycję w Wielkiej Brytanii. Jego utwory są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły chóralne z Londynu i Cambridge (The Kings Singers, The Holst Singers, BBC Singers, Trinity College Choir, Tenebrae, Britten Sinfonia, Polyphony) pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Stephena Laytona. Wydane są także dwie płyty autorskie z jego kompozycjami w wytwórni Hyperion.

Więcej informacji: www.lukaszewski.org.uk

RADA programowa UNIVERSITAS CANTAT 2017

kompozytor i dyrygent
muzyk, muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny
kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny
filolog klasyczny, hellenista
polski muzyk, publicysta
dyrygentka i chórmistrzyni
dyrygent
prezenterka i redaktor Polskiego Radia Program II
kompozytor
dziennikarka muzyczna Radia Merkury
polski kompozytor, dyrygent i pedagog
Ewa Mikołajewska
redaktor muzyczny Polskiego Radia - Radio Merkury
nestor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego
muzykolog, filozof i krytyk muzyczny
kompozytor, dyrygent i chórmistrz

sww logo

projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania

Zadanie publiczne współfinansowane przez
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017
– komponent II Wymiar wschodni polskiej polityki zagranicznej 2017.